Az Országgyűlés szerdán megszavazta azt a törvényt, amely alapján az egészségügyi járulék megfizetésének 3 havi elmaradását követően megszűnik az érintettek jogosultsága az államilag finanszírozott egészségügyi szolgáltatások igénybevételére. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) a törvény miatt a köztársasági elnökhöz fordult, mert nem értenek egyet maradéktalanul az új szabályokkal.
Kizárja a kormány az egészségügyi ellátásból a fizetésképtelen betegeket
A szigorítás akár 700 ezer embert is érinthet.
Mint közleményükben írták, a Magyar Orvosi Kamara a törvénytervezetet nem kapta meg, ezért eddig nem tudták véleményt mondani arról. A szervezet egyetért azzal, hogy a társadalombiztosítás a jogok és a kötelességek egyensúlyán alapszik, és minden járulékfizetésre képes állampolgár köteles járulékot fizetni. Továbbá azzal is egyetértenek, hogy a járulékfizetési fegyelmet erősíteni kell.
Álláspontjuk szerint az elmaradt járulékokat meg kell fizettetni, a járulékfizetés elmaradásának arányos mértékű szankcionálása is elfogadható,
de ez nem okozhatja a szükséges ellátás megtagadását fizetőképtelenség esetén sem
- írták.
A kamara tapasztalatai szerint ugyanis nagy számban lehetnek olyan személyek, akik tájékozatlanságuk, a hivatali ügyintézésben való járatlanságuk, a munkaadójuk hibája, vagy akár saját mulasztásuk miatt nem rendezik időben társadalombiztosítási jogviszonyukat. Az új törvény szerint az ő esetükben akár egy véletlen baleset vagy váratlan megbetegedés miatti egészségügyi ellátás is több millió forint ellátási díjat eredményezhet. Ez sokak számára megfizethetetlen kiadást, vagy az egész család szociális helyzetének megrendülését okozhatja.
Ezt aránytalan következménynek tartjuk egy alig több mint 23 ezer forintos fizetési kötelezettség elmaradása miatt
- közölték.
Hozzátették: azt, hogy a tisztázatlan jogviszony miatt az egészségügyi ellátószemélyzet kerül olyan helyzetbe, hogy fizetésképtelenség esetén kénytelen megtagadni az ellátást, az orvos-beteg bizalmi viszonyt alapvetően megzavarónak, szélsőséges helyzetek előidézőjének, a gyógyítás folyamatosságát veszélyeztetőnek tartják.
Mindezekre tekintettel a Magyar Orvosi Kamara arra kéri Áder János köztársasági elnököt, hogy a törvényt küldje vissza megfontolásra az Országgyűlésnek, valamint a Magyar Orvosi Kamara elnöksége kéri a döntéshozókat, hogy a végrehajtási rendeletek megalkotásába vonják be a Magyar Orvosi Kamarát. Szerintük ugyanis a járulékfizetés elmaradásának nem lehet következménye egészségkárosodás, és a köztartozás szankcionálása nem lehet az ellátórendszer feladata.
Kiemelt kép: MTVA/Oláh Tibor