Kellemetlen meglepetés érte azokat az újságírókat, akik rendszeresen tudósítanak az Európai Unió vezetőinek összejöveteleiről Brüsszelből, a jövőben ugyanis legtöbbjüknek fizetniük kell azért, hogy dolgozhassanak, írja a New York Times.
A riporterek mostantól csak úgy kapnak engedélyt az Európai Tanács csúcstalálkozóin való részvételre, hogy előtte átvilágítja őket az az ország, ahol a bejelentett lakcímük is van. A helyszíni tudósítok zöme Belgiumban él, és nekik egy friss kormányhatározat értelmében vissza kell fizetniük a hatósági intézkedés árát, ami 50 euró.
Ez példátlan és teljesen elfogadhatatlan. Az állam feladata a sajtószabadság és a biztonság garantálása, és nem fogunk ezért kétszer fizetni
- nyilatkozott Tom Weingaertner, a Nemzetközi Sajtószövetség elnöke utalva rá, hogy sokan már belgiumi lakosként fizetik az adójukat.
Mint fogalmazott, nincs még egy demokratikus ország, ahol hasonló díjat szednének be az újságíróktól, ez pedig a sajtószabadság korlátozását jelenti.
Az összeget különösen fájó lesz befizetnie a szabadúszóknak és a kisebb sajtóorgánumokhoz tartozó újságíróknak. Az is elképzelhető, hogy sokak anyagi helyzete a jövőben így már nem engedi, hogy a csúcsokról tudósítsanak.
A díj nem érvényes azokra az újságírókra, akik egy másik országból érkeznek EU-s vagy NATO-eseményekre.
Az új törvényt az év elején fogadták el és június elsején lépett hatályba anélkül, hogy felhívták volna rá a sajtó figyelmét vagy konzultáltak volna a médiával róla. Az újságírók hétfőn szembesültek a nehézségekkel, amikor megnyitották a jelentkezést az Európai Tanács októberi csúcsára, és fizettettek velük.
Kiemelt kép: AFP/ Ludovic Marin