Megjelent egy véleménycikk a Washington Postban Magyarországról. A cikket James Kirchick író, publicista jegyzi, aki az Európa vége: diktátorok, demagógiák és a sötét kor eljövetele című könyv szerzője. Lator állam lesz Magyarország Európa közepén? című cikkét a HVG szemlézte.


A lator állam, vagy vadállam (rogue state) kifejezést Amerikában olyan országokra használják, amelyeket Amerika felvett a terrorizmust támogató országok listájára. Magyarország nem ilyen, az író csak hasonlatként hozta ezt a kifejezést. Kirchick szerint az elmúlt 9 évben Magyarország kapcsán a jogállamiságról, a demokrácia és a sajtó helyzetéről születtek cikkek, ő viszont a lator állam szempontot elemezné.

Úgy véli, Magyarország megbízható szövetségese Amerikának, azonban egyre inkább úgy viselkedik, mint egy vadállam.

Hogy miért gondolja így, arra példákat is hozott: a magyar kormány vétóval élt a december elejei NATO–Ukrajna-csúcsnál, Magyarország nem Amerikának adta ki két orosz fegyvercsempészt, és Orbán Viktor egyébként is folyamatosan Moszkva felé húz. Kirchick szerint inkább Oroszországot választotta szövetségesének, mint az Egyesült Államokat.

A publicista azt írja, Orbán Viktor a XXI. század egyik legjelentősebb alakja a kis európai ország élén, aki már évekkel a Brexit és Trump előtt azon szorgoskodott, hogy Magyarország egypártrendszerré váljon, miközben a nyugati szövetségeseitől egyre távolodik.

Kirchick szerint, ha Magyarország Amerika szövetségese szeretne lenni, akkor demokratikus fordulatra lenne szükség. Az amerikai író úgy véli, Európában ma már a geopolitikai küzdelem nem a kapitalizmus és a kommunizmus, hanem a demokrácia és az autoriter hatalomgyakorlás között zajlik, és nehéz megmondani, Orbán melyik oldalon áll.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!