A kaliforniai Western Virginia egyetem kutatói ugyanis megállapították, hogy amikor szerelembe esünk, agyunk 12 területe lép akcióba egyszerre, és a változások már a „villámcsapást” követő másodperc ötödrészén belül elkezdődnek. Beindulnak olyan vegyületek, mint a dopamin, amely szabályozza az érzelmi válaszokat, és az oxitocin, a „boldogsághormon”, amely bizalommal tölt el minket és csökkenti a szorongást – írta a Daily Mail.


Ez magyarázatot adhat arra, hogy a szerelmeseknek csökkenhet a vérnyomásuk. Feltételezik, hogy az érintés által kibocsátott hormonok is szerepet játszanak ebben, a bőr nyomáspontjai kapcsolatban vannak az aggyal a bolygóidegen keresztül, amely végigfut a testen. Egy elmélet szerint a bolygóideg stimulációja váltja ki az oxitocin-termelés erősödését.

Mint azt Sir Cary Cooper, a manchesteri egyetem pszichológus professzora megerősítette, az élet fontos eseményei, mint például amikor valaki szerelmes lesz, egyaránt mély fiziológiai és érzelmi hatást váltanak ki. Érinthetik az immunrendszert is. Például általa ellenállóbbak leszünk a fertőzésekkel szemben. Végeztek egy két évig tartó kísérletet 50 nő részvételével, és közülük azoknál, akik ez idő alatt szerelmesek lettek, magasabb lett az olyan összetevők koncentrációja, amely megtámadja a vírusokat.

A románc magasabbra teheti fájdalomküszöbünket is. A Stanford egyetem kísérleti alanyai agyának a fájdalomra adott válaszait mérte: egy forró tárgyhoz kellett hozzányúlniuk, miközben fotókat néztek. Akik szerelmük fotóját nézték, azoknak a fájdalom-érzékelésük 40%-kal csökkent.

A kedvesünk puszta látása is növelheti dopamin-termelésünket, amely természetes fájdalom-csillapítót bocsát ki.

A csóknak is megvan a jótékony hatása. Már egy 2006-ban megjelent tanulmány megállapította, hogy 30 percnyi csókolózás csökkenti a hisztamin-termelést, amely előhozza az allergiás tüneteket. Ugyanakkor a csókolózó párok többségének alacsonyabb a koleszterin-szintje is. Ennek vélhetően az az oka, hogy csók közben szebumot, egy, a bőr által rejtett olajos anyagot cserélni, amely által csökkenhet a stressz-hormonnak tartott kortizol, és ezáltal alacsonyabb lesz a koleszterin. De már az ölelés is csökkenheti a magas vérnyomást és a pulzusszámot az oxitocinnak köszönhetően. A kaliforniai egyetem tudósai kimutatták, hogy azok, akik rendszeresen megölelik egymást, azok kevésbé lesznek depressziósok és szorongók.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!