Új felállást és új erőviszonyokat hozott a vasárnapi gánti időközi választás, ahol némi szerencsével a Fidesz többsége megmaradt, a korábbi eredményekhez képesti változás viszont markánsnak tekinthető - ez derül ki a valasztas.hu adataiból.
Az előzményekről részletesen beszámoltunk: a fideszes polgármester magánéleti okokra hivatkozva távozott nyáron az Orbán-bánya falujának éléről. Ugyanakkor az ő vezetéséhez köthető egy olyan sikkasztási ügy, amelyben nyomoz a rendőrség épp az önkormányzat feljelentése nyomán. Egy belső jelentés ráadásul nemcsak a sikkasztás gyanút említ, de aggasztó és jogalap nélküli kifizetéseket is. Helyszíni riportunk tapasztalata pedig az volt, hogy helyben sokakat bosszant a zavaros pénzügyi háttér.
Sikkasztás után nyomoznak az Orbán-bánya falujában, ahol épp nyáron mondott le a polgármester
A fideszes Spergelné Rádl Ibolya tizenegy évig vezette Gántot, de a nyáron terhessége miatt lemondott. Ekkora a rendőrség már jó ideje vizsgálódott a településen sikkasztás gyanújával. A közelgő időköz választás olyan közéleti pezsgést hozott, amilyet a település a NER évei alatt nem látott. Riport, amelynek alkalmával a miniszterelnök apjával is találkoztunk.
Ennek volt betudható az is, hogy a korábbi választásokkal ellentétben nemcsak a Fidesz indított polgármester-jelöltet, hanem két független is indult a kormánypárti aspiráns mellett, valamint nemcsak annyi képviselő neve volt a szavazólapon, ahányan egyáltalán bekerülhetne a testületbe, hanem ennek majd' háromszorosa. (A korábbi években nem volt semmilyen szinten verseny a Vértesben található kistelepülésen.) Ennek megfelelően az ötfős testületben korábban a Fidesznek, illetve kormánypárt által támogatott jelölteknek, sima többségük volt, lényegében azt tudtak megszavazni, amit akartak, belső ellenzék se nagyon volt a grémiumban (az egyik korábbi független jelölt most például már a kormánypárt támogatásával indult.)
Ennek az időszaknak azonban vége.
A változást jelzi az is, hogy a testületbe a régi tagokból nem került be senki képviselőként. A legtöbb szavazatot kapó jelölt (Dózsa Zoltán) ráadásul nem fideszes: a három független mellé (amelyből egyiket a kormánypárt felvállaltan támogatta) csak egy kormánypárti került a testületbe. És bár a polgármester most a korábbi fideszes alpolgármester Krausz János lett, ez csak úgy lett végül lehetséges, hogy a két független kioltotta egymást.
Míg ugyanis Krausz 160 szavazatot kapott, addig Németh Sándor (113) és Nagy László (74), 187-et, azaz ha egy független jelölt indult volna, az akár meg is előzhette volna a kormánypárti Krauszt, akinek elődje még tavaly ősszel közel 240 szavazatot kapott.
Tehát a Fidesz bár megőrizte a polgármesteri széket, még a településvezetői szavazatokban is jelentős mértékben szenvedett visszaesést.
Németh Sándor ráadásul - aki riportunkban kifejtette, hogy károsan átláthatatlannak tartja az önkormányzat eddigi működését - képviselőként került be a testületbe.