"Auschwitz után nem lehet többé verset írni" - jelentette ki Theodor Adorno zsidó származású német filozófus, zeneesztéta arra utalva, hogy a második világháború eszetlen és embertelen pusztítása után semmi értelme nincs többé a művészetnek, a kultúrának, és úgy általában a humanizmusnak. Bár Adorno pesszimizmusa érthető, voltak, akik másképp gondolkodtak, akik a rég várt békétől optimistán, az újrakezdés reményével tekintettek a jövőbe. Utóbbiak közzé tartozott a magyar képzőművészeket tömörítő, Európai iskola nevű csoport.
![](https://hirekmindenkinek.com/images/210459-894818-1665594069-159576-157599-1574084406-ban-bela132.jpg)
Az új Európa csak Nyugat és Kelet szintéziséből épülhet fel. Meg kell teremtenünk az élő európai iskolát, amely megfogalmazza az élet, ember, közösség új kapcsolatát!
- fogalmazták meg célkitűzéseiket az alapítók, Pán Imre, Mezei Árpád, Gegesi Kiss Pál, Kállai Ernő és Kassák Lajos 1945 októberében. Álmaikat azonban hamar elfojtotta a Kelet-Európát bekebelező kommunizmus realitása.
Ahogyan a sötétnek nevezett középkor után a reneszánsz alkotói az ókori, klasszikus művészethez és eszményhez tértek vissza, az Európai iskola a világégés előtti, progresszív művészethez próbáltak visszanyúlni. Nem csak kiállításokat szerveztek, de modernizmust hirdető kiadványokat szerkesztettek, előadásokat tartottak. Az Európai iskola képzőművészetét az expresszionizmus, a szürrealizmus és az absztrakt uralták. A nonfiguratív művészek 1946-ban kiváltak, és Dunavölgyi Avantgárdok, majd Elvont Művészek csoportja néven szerveződtek újra. Alkotásaikban geometrikus formákkal teremtettek organikus rendszereket.
A második világháború utáni Magyarországon azonban nem csak progresszív művészek dolgoztak. A szovjetizálódás előrehaladásával egyre inkább a szocialista realizmus, vagy szocreál került előtérbe.
A bárki számára könnyen befogadható, sokszor giccsbe hajló alkotások ironikus módon nem a valóságot ábrázolták, hanem egy álomvilágot, melyben a kommunizmus tervei működtek, a munkások és a parasztok boldogok voltak, és bíztak a vezetőikben, akik a közjóért dolgoztak.
Az 1940-es évek végére megszilárduló Rákosi-rendszer valósága ezzel szemben az nyomorról és terrorról szólt.
A kommunisták szépen lassan betiltottak mindent, amiről azt gyanították, hogy veszélyes lehet a hatalmukra nézve
Márpedig ők meglehetősen gyanakvók voltak. Az Európai iskolával és az absztrakttal több problémájuk is volt. Egyrészt a nemzetközi kapcsolataikat nem csak a szovjet megszállási övezet, hanem a nyugati országok irányába is fenn akarták tartani, másrészt művészetük a Horthy-rendszer polgári csökevényének számított. Harmadrészt pedig egy geometrikus absztrakt, vagy egy szürrealizmusba hajló expresszív stílusú festményt nem olyan egyszerű befogadni, mint például Felekiné Gáspár Anni Füttyös kalauznőjét. A kommunisták gyűlölték azt, amit nem értettek, és rettegtek tőle, hogy olyan gondolatok kezdhetnek elterjedni, melyek nem a pártvezetés fejéből pattantak ki.
Az Európai iskola működését 1948-ban betiltották. A progresszív művészek előtt két út állt: vagy behódolnak, csatlakoznak a szocreálhoz, vagy belső emigrációba vonulnak, és soha többé semmit sem állíthatnak ki. Az 1909-ben született Bán Béla úgy érezte, jobb, ha beáll a sorba. Bár 1947-ben még a párizsi szürrealista világkiállításon szerepelt, 1950-ben már a Kónyi elvtárs, a Ganz Villamossági sztahanovistája című képét festette. Munkácsy-díjat kapott, 1956-ban mégis emigrált, és visszatért eredeti stílusához.
Az 1915-ben született Gyarmathy Tihamér inkább a háttérbe vonult. Bár 1947-ben még ő is Párizsban állíthatott ki, egy évvel később elfogadta, hogy a pályája bizonytalan időre holtvágányra kerül. Húsz éven át dolgozott fizikai munkásként, hogy családját eltarthassa, és csak az után kezdett újra alkotni, hogy egy betegség miatt korán nyugdíjazták. A Kádár-rendszer enyhülésének hatását aztán ő is érezhette: a hatvanas évektől újra kiállíthatott Magyarországon, illetve a keleti-blokk többi országában, majd a hetvenes évektől nyugaton is, sőt, 1973-ban még egy afrikai körúton is részt vehetett.
Az Európai iskola és a háború utáni magyar progresszív művészet története látszólag az alkotás szabadságának, és a békébe vetett reménynek az eltiprásáról szól. Valójában azonban arról, hogy a kultúrát, az alkotóvágyat el lehet ugyan temetni, de azok úgyis kicsíráznak, kihajtanak újra.
Szponzorált tartalom
A cikk a BÁV támogatásával készült.
Kiemelt kép: Bán Béla: Sárga Alakok részlet