Úgy tűnik, hogy egy ritkább, de elég könnyen észrevehető tünete is lehet a koronavírus-fertőzésnek: a megdagadt, foltos nyelv is arra utalhat, hogy elkaptuk a betegséget, írja a Science Alert. Madridi kutatók 666 kórházban fekvő koronavírusos beteget vizsgáltak meg, akik enyhe vagy közepes tüdőgyulladással feküdtek a COVID-osztályon, és azt találták, hogy négyből egy embernek a nyelvén is látható volt valamilyen elváltozás.
A tünet általában a fertőzés egyik leggyakoribb másik tünetével, az ízlelés elvesztésével járt. A szóban forgó betegek duzzadást, sebeket, dudorokat, elszíneződéseket vettek észre a nyelvükön.
A páciensek egy kis része még égő érzésről is beszámolt.
A kutatási eredmények azonban elég erősen megfigyelésekre alapulnak, így nem lehet megmondani, hogy milyen gyakori lehet a tünet, vagy hogy előfordul-e a szinte tünetmentes, esetleg súlyos lefolyású koronás betegeknél is.
A kutatók szerint azért nincs túl sok adat a szájban és a felső légutakban történő változásokról - noha itt bizonyítottan okoz tüneteket a koronavírus -, mert az egészségügyi dolgozók érthető módon igyekeznek minél kevesebb időt tölteni a fertőzöttek közvetlen közelében, annyira közel, hogy meg tudják vizsgálni a szájüreget is belülről. Éppen ezért alig van adat arról, hogy ez a nyelvi tünetegyüttes mennyire gyakori és kiknél jelentkezik pontosan.
A szakértők az eredményeiket a British Journal of Dermatology tudományos folyóiratban jelentették meg.