A német választók legnagyobb része szerint Manfred Webernek, az Európai Néppárt (EPP) csúcsjelöltjének kellene követnie Jean-Claude Junckert a Európai Bizottság elnöki tisztségében a májusi európai parlamenti (EP-) választás után - mutatta ki egy csütörtökön ismertetett felmérés.
Az ARD országos köztelevízió késő esti híradójában bemutatott közvélemény-kutatás szerint Manfred Webert a német választók 29 százaléka tenné meg a brüsszeli bizottság elnökének. A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusának népszerűsége így nem változott az ARD Deutschlandtrend elnevezésű kutatássorozatának legutóbbi, április elején végzett méréséhez képest.
Frans Timmermans, az Európai Szocialisták Pártja (PES) csúcsjelöltjének támogatottsága 26 százalékos, 2 százalékponttal emelkedett az egy hónappal korábbihoz képest.
A német választók 12 százaléka sem a jobbközép pártokat összefogó EPP, sem a balközép pártokat összefogó PES jelöltjét nem tenné meg bizottsági elnöknek, ez 3 százalékpontos növekedés az egy hónappal korábbihoz viszonyítva.
Áprilishoz képest 7 százalékponttal süllyedt, 33 százalékról 26 százalékra azok aránya, akik nem ismerik az EP két legnagyobb pártcsaládjának csúcsjelöltjét.
Manfred Weber: Nem fogok olyan pártokkal együtt dolgozni, amik szét akarják robbantani Európát
Rossz hírek Orbán Viktornak.
Az EP-választás iránt jóval nagyobb az érdeklődés, mint öt éve, a Deutschlandtrend új adatai szerint a német választók 53 százalékát erősen vagy nagyon erősen érdekli az uniós parlamentáris testület tagjainak megválasztása, míg öt évvel ezelőtt 35 százalék volt ez az arány a voksok leadása előtt három héttel.
A legtöbb szavazatot ezúttal is a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a CSU szövetsége szerezheti meg, az uniópártok 29 százalékon végeznének, ha most vasárnap lenne az EP-választás, ami 1 százalékpontos csökkenés az április elején mért 30 százalékhoz képest, és 6,5 százalékpontos csökkenés az előző, 2014-ben tartott EP-választáson elért 35,3 százalékhoz viszonyítva.
A koalíciós társ Német Szociáldemokrata Párt (SPD) 19 százalékon áll, ami ugyan 2 százalékpontos erősödés az egy hónappal korábbihoz képest, de a 2014-es 27,3 százalékhoz viszonyítva jelentős gyengülés.
Az ellenzéki Zöldek szintén a szavazatok 19 százalékára számíthatnak, támogatottságuk nem változott egy hónap alatt, viszont a 2014-es 10,7 százalékhoz képest csaknem megduplázódott.
A jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) 10 százalékon áll, 1 százalékponttal elmaradva az előző felmérésben mért szinttől, de 2,9 százalékponttal meghaladva a 2014-es 7,1 százalékot.
A liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) a szavazatok 7 százalékát szerezheti meg, ami azonos az április elején mért szinttel, és több mint a duplája a 2014-ben elért 3,4 százaléknak.
Az SPD-től balra álló Die Linke (Baloldal) támogatottsága 7 százalékos, nem változott az előző hónaphoz képest, a 2014-es választáson szerzett 7,4 százalékhoz viszonyítva kismértékben csökkent.
Az alkotmánybíróság 2014-ben eltörölte a 3 százalékos bejutási küszöböt, így több kisebb, 1 százalék körüli támogatottságú párt is szerezhet képviselői helyet. Ezen pártok támogatottságát nem mérték az infratest dimap intézet felmérésében.
Németországban május 26-án rendezik meg az EP-választást, amelynek révén a választók 96 képviselőt küldenek a következő, 2019-2024-es ciklusban 705 fős parlamentbe.
(MTI)
Kiemelt kép: Manfred Weber Budapesten, 24.hu/Fülöp Dániel Mátyás