Tipikusan ilyen viselkedés lehet az, ha minden nap a problémákról beszélünk, és elég hamar vitává, sértődéssé fajulnak a beszélgetések, beszólogatással, házsártoskodással zárva a napot. Talán mondani sem kell, hogy ez mennyire kártékony, hiszen állandó stresszben tartja a partnereket. Ha pedig pozitív mintákat ismétlünk, pozitívan állunk egymáshoz és a pozitív érzelmekből van több a mindennapokban, akkor a párkapcsolat minősége is javulhat, a stressz pedig eltűnik, a problémákat pedig könnyebben tudjuk együtt megoldani.

A tisztelet mindennek az alapja

Azoknál a pároknál, akiknél az egyik fél rendszeresen beszólogat a partnerének a családtagok, rokonok előtt, negatív megjegyzésekkel illeti, minősíti, ítélkezik felette, biztos, hogy nehezebbek a mindennapok és sok-sok rossz érzés van mindkettejükben. A kölcsönös tisztelet nemcsak azt jelenti, hogy odafigyelünk egymásra, hogy képesek vagyunk kimondani a bocsánat, sajnálom és köszönöm szavakat, hanem azt is, hogy nem adjuk ki egymást. Ha valaki tiszteletlen a partnerével, az azt is jelenti, hogy nem fogadja el őt olyannak, amilyen. Minden kapcsolatban vannak nézeteltérések, vitás kérdések, témák, amikben nem értünk egyet, de fontos tiszteletben tartanunk a különbözőségeinket is. A boldog és harmonikus párkapcsolatnak feltétele tehát, hogy megtanuljuk úgy kezelni a vitás kérdéseket, hogy csapatként oldjuk meg egymással, nem vonunk bele mindenki mást is a környezetünkből.

Kapcsolódó

Mi választja el a rossz párkapcsolatot a jótól?

A bizalom, a tisztelet, az őszinteség kölcsönössége kiemelten fontos.

Csendben

A közösen töltött minőségi idő az egyik legfontosabb párkapcsolatot építő szeretetnyelv. Rendszeresen probléma a pároknál, hogy a rengeteg inger, ami a különböző képernyőkből érkezik, esténként, az együtt töltött idő alatt is bármikor elérhető. A mobiltelefonnak nem kell a hálószobában lennie este, de akkor sem kell az asztalon lennie, amikor megbeszéljük együtt, kinek milyen napja volt, hogyan érezte magát vagy csak beszélgetünk egy adott témáról, cikkekről, könyvekről. A televízió se szóljon ezekben a percekben, halkítsuk le, ahogy a netes rádiókat, Spotify-t, háttérben zajló netflixes sorozatokat is kapcsoljuk le. Ezzel megadjuk egymásnak a figyelmet, és nem kell ennek órákig tartani, elég, ha naponta 20 percet eltöltünk így együtt ketten, beszélgetve és egymásra figyelve - már ennyi is elég ahhoz, hogy javuljon a kapcsolat minősége.

Ágyba reggeli

A párkapcsolatban uralkodó hangulat azon is múlik, mennyire vagyunk kedvesek és figyelmesek egymással. Jobban indul a napunk, ha valamilyen kedvességet kapunk vagy adunk, és az, ha egymásnak néha ágyba visszük a kávét vagy teát reggel, olyan kedvesség, ami építi a kapcsolatot. Ezzel a gesztussal kifejezhetjük a szeretetünket, megmutathatjuk, hogy a partner fontos számunkra. Az ágyba vitt kávé, tea, reggeli azt is megmutatja, hogy érdekel a partnerünk, fontos a számunkra, ráadásul ezekben a percekben minőségi időt is tudunk egymással tölteni.

Dicsérjük meg egymást minden nap!

A negatív vonások rendszeres ismételgetése hatalmas falat emel két ember közé, bármilyen emberi kapcsolatban. A dicséret valamiért a magyar társadalomban nem annyira elterjedt szokás, sem a munkahelyeken, sem a baráti társaságokban, sem a családokban, sajnos. Hány, de hány ember hitvallása az, hogy ő nem szokott dicsérni, ritkán dicsér, de ha igen, azt ő nagyon komolyan gondolja! A párkapcsolatok azonban nem működhetnek így egészségesen, mindegyikünknek szükségünk van apró sikerélményekre, arra, hogy elismerjenek. A hosszú távú kapcsolatokban, házasságokban elfelejtjük egymást megdicsérni, érdemes erre külön odafigyelni: akár úgy, hogy dicsérőfüzetet vezetünk be egymás közt és minden nap egy-két dologért megdicsérjük a partnerünket írásban, akár úgy, hogy elmondjuk egymásnak. Kerüljük az "ügyes vagy" kezdetű dicséretet, ez olyan üres frázis, amit leginkább a tesitanárok mondanak akkor, ha sikerül átugrani a szekrényt. Inkább köszönjük meg, ha kiviszi a szemetet, méltányoljuk, ha segített a bevásárlásban, dicsérjük meg a főztjét, bókoljunk egymásnak, ezek személyesebbek és elérik a célt.

Közös séta

A dicséretek mellett a közösen kialakított hobbit is szokássá alakíthatunk, a közös séták erre tökéletesek lehetnek. Pláne most, a koronavírus-járvány miatt fontos, hogy ne csak a lakásban gubbasszunk egész nap az otthonról való dolgozás miatt, hanem időnként legyünk a szabad levegőn is. Akiknek van kutyájuk, nekik könnyebb a közös sétákból szokást kialakítani, akiknek nincs, ők is bátran menjenek sétálni, a parkok, erdők, folyópartok (a jelenkori szabályok és ajánlások betartásával) kifejezetten ajánlottak.

Séta közben beszélgethetünk a korábbi kedvenc nyaralásainkról, síelésekről, hogy mit csinálnánk szívünk szerint, ha most nem lenne lezárva minden, de arról is beszélgethetünk, milyen filmet/könyvet/zenét szeretünk éppen és miért. Fontos, hogy kiszakadjunk a mindennapokból és a problémákból, a feltöltődéshez kiváló lehet a közös séta.

Ölelkezzünk minden nap reggel és este!

A sérelmek, a lelki eltávolodás magával hozhatja azt is a párkapcsolatban, hogy elszokunk a testi érintkezésektől. Elutasítjuk a partner simogató kezét, ellökjük magunktól, amikor bújni akar, ilyenek előfordulhatnak. Azonban ezek miatt elég hamar leszokunk az ölelésekről és a simogatásokról, a testünk szó szerint elszokik ettől, pedig minden nap megérinteni azt, akit szeretünk, a bizalom egyik legfőbb jelen. Fontos lenne, hogy az ágyban reggel öleljük meg egymást ébredés után, akkor is tegyük meg, ha már elszoktunk ettől. A test idővel vissza fog ehhez szokni. Este, lefekvéskor ugyanígy szánjunk erre pár percet. Az ölelés fizikai érintés, amire mindannyiunknak szükségünk van a mentális jólléthez, ragaszkodást, bizalmat épít. Minél inkább átéljük az ölelés élményét, annál inkább teszünk azért, hogy jól érezzük magunkat a kapcsolatban. Az öleléssel az agyunkban jótékony hormonok indulnak be, amik szintén erősítik a kötődést. Érdemes az ölelésre külön odafigyelni és rendszeres szokássá átalakítani.

A pozitív viselkedmésminták szokásokká válhatnak, megalapozzák a szeretetet, erősítik a kapcsolatot, emelik annak minőségét.

Párkapcsolati és szexológiai tanácsadással foglalkozó szerzőnk korábbi cikkeit ide kattintva olvashatod el.

Kiemelt kép: 24.hu/Máté Csaba


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!