A rák gyógyítás egyik legfontosabb eleme az időben történő felismerés. Sokféle szűrés létezik már, de most egy új megoldásról számolt be a scienceblog.
A légzéstesztet végző készülék már klinikai tesztfázisban van. A többi vizsgálat idő- és pénzigényes, míg az új eszközbe csak be kell fújni, mint egy alkoholtesztbe. A cambridge-i rákkutató központ (Cancer Research UK Cambridge Centre) támogatja a kutatást.
A szonda használatát most kezdik embereken tesztelni. A leheletbiopszia műszerrel a leheletben lévő vegyületeket vizsgálják. Ha a sejtek anyagcseréjét valami megzavarja, akkor más vegyületeket bocsát ki a szervezet. Ilyen ok lehet például a rák is, ráadásul még igen korai stádiumban, amikor a tünetek még nem jelentkeznek.
Mivel többféle rákot is képes kimutatni, így ez lehetne az első univerzális rákszűrő berendezés, amellyel jelentősen javulhatnának a gyógyítás esélyei.
A tesztbe többféle pácienst bevonnak, egészségeseket és betegeket is. Elsőként a nyelőcső- és gyomorrákot tesztelik, majd a prosztatát, a vesét, a húgyhólyagot, a májat és a hasnyálmirigyet érintő daganatokat.
Press release: Clinical trial launches to develop breath test for multiple cancers https://t.co/2NNbd1Ih8C pic.twitter.com/UqQZxtpZrJ
— Cancer Research UK (@CR_UK) 2019. január 3.
Forrás: 24.hu