A Cambridge Dictionary szerint a szó a technológia fejlődésének köszönheti a jelentésbővülést. És bár értelemszerűen angol nyelvterületen kutatták, de magyarul is hasonló árnyalattal gazdagodott ez a szó.
A Cambridge Dictionary bejelentette, hogy az év szava a „hallucináció” – és azt is felfedte, hogy most új jelentéssel is bír.
A hallucináció hagyományos definíciója azt jelenti, hogy olyan érzékszervi érzékelést tapasztalunk meg, ami valójában nincs jelen. Például beverték a fejét, kábítószert fogyasztott, vagy olyan az egészségi állapota, amely miatt rózsaszín elefántokat láthat.
És most jöjjön az új jelentés.
A fejlett technológia chatbotok formájában támadta meg mindennapjainkat, mint például a ChatGPT, a Bard, a BingAI de még a Snapchat is. Azonban tudomásul kell vennünk, hogy egyelőre ezek a robotok nem teljesen megbízhatóak. Néha, amit kiadnak, az nem pontos, nem ellenőrzik a tényeket, mivel hatalmas mennyiségű adatot elemeznek, miközben emberi párbeszédet folytatnak velünk.
Ezért a Cambridge Dictionary úgy döntött, hogy ezt a mesterséges intelligencia hallucinációjának nevezi el.
Az definíció a következő: „Amikor egy mesterséges intelligencia (= számítógépes rendszer, amely rendelkezik néhány olyan tulajdonsággal, mint az emberi agy, például képes emberinek tűnő módon nyelvet előállítani) hamis információkat állít elő, azt hallucinálásnak nevezzük."
Wendalyn Nichols, a Cambridge Dictionary kiadói menedzsere így nyilatkozott: „Az a tény, hogy a mesterséges intelligencia „hallucinálni” tud, arra kell késztessen bennünket, hogy
„Az MI-k hatalmas mennyiségű adatot képesek feldolgozni, hogy specifikus információkat nyerjenek ki és konszolidálják azokat. De minél eredetibbet kérsz tőlük, annál valószínűbb, hogy téves eredményre juthatnak.”
Az MI-eszközök nagy nyelvi modelleket (LLM) használnak, és „csak annyira megbízhatóak, mint amennyire a képzési adataik azok” – tette hozzá.
A hallucinációt a Cambridge Dictionary az év szavának nyilvánította.