Egy új tanulmány alapján a dinoszauruszok egy korábban ismeretlen, páncélos csoportjának tagját fedezhették fel Argentínában - írja a Live Science. A kis termetű, tüskés faj a Jakapil kaniukura nevet kapta, az állat úgy nézett ki, mint az Ankylosaurus vagy a Stegosaurus nem egy primitív rokona. A faj a dinoszaurusz utolsó periódusában, a kréta korban, mintegy 97-94 millió éve élt.


A J. kaniukura nagyjából annyit nyomott, mint egy házi macska, megközelítőleg 1,5 méter hosszú lehetett, és a nyakától a farkáig tüskéket viselt.

A faj tudományos nevének első tagja pajzsvivőt jelent puelche őslakos nyelven, míg a második rész a mapudungun nyelvből eredeztethető, és a taréj és a kő szavak összevonásából jött létre.

Az állat növényevő volt, részleges csontvázát az argentin Félix de Azara Természettudományi Alapítvány munkatársai találták meg Río Negro tartományban. A dinoszaurusz valószínűleg két lábon járt, és rövid, erős harapásra képes csőre volt, amellyel kemény, fás táplálékokat is el tudott fogyasztani.

• Jakapil kaniukura •
here is the first thyreophoran from Argentinian Patagonia
Such an honour work with Sebastian Apesteguia, Facundo Riguetti and Mauricio Álvarez to achieve this reconstruction.#blender #blendercommunity #paleoart #paleontology #Jakapil #Argentina pic.twitter.com/Hf4ZphlWsH

- PaleoGDY (@PaleoGDY) August 11, 2022

Az új faj az Ankylosaurust és a Stegosaurust is magába foglaló Thyreophora csoportjához tartozott. Ezen páncélos dinoszauruszok kövületei többnyire az északi féltekén kerültek elő. A szakértők szerint a J. kaniukura felfedezése azt jelenti, hogy a korai thyreophorák a véltnél nagyobb területen voltak elterjedtek.

Az is meglepő, hogy a csoport egyik ősi vonala egészen a kréta korig fennmaradt Dél-Amerikában. Az északi féltekén az ősibb típusú rokonok a középső jura idejére pusztulhattak ki.

(Kiemelt képünk illusztráció.)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!