Ezt az apokaliptikus képet vázolta a híres természetvédő filmes Sir David Attenborough a katowicei nemzetközi klímacsúcson, arra figyelmeztetve, hogy már felbukkant a láthatáron a civilizáció összeomlása és az élővilág nagy részének kipusztulása.
Megerősítette Attenborough kijelentéseit Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára is, aki szerint a világ nagy bajban van, és versenyt fut az idővel, hogy megakadályozza a klímaváltozás katasztrófáját – írta a Daily Mail.
Sir David a „nép nevében” szólalt fel. Az ENSZ e kezdeményezése lehetőséget ad hétköznapi embereknek, hogy hallassák hangjukat nemzetközi tárgyalásokon gondolataikkal és javaslataikkal. A fáradhatatlan kutató, aki több mint 60 évvel ezelőtt megteremtette a természetfilm műfaját, hangsúlyozta: az emberek milliói támogatják a világ vezetőit kemény döntések meghozatalában, és hajlandók áldozatokat hozni mindennapi életükben is.
Felszólította a politikusokat: civilizációnk és élővilágunk, amelytől függünk, az ő kezükben van, tegyenek valamit.
Az ENSZ elindította egy ActNow nevű alkalmazást, amely segít az embereknek felfedezni azokat az egyszerű dolgokat, amelyek révén megfékezhetik a klímaváltozást.
A tanácskozáson a korábbi klímaértekezletek négy elnöke, a francia Laurent Fabius, a Fidzsi-szigeteki Frank Bainimarama, a marokkói Szalaheddin Mezuar és a perui Pulgar Vidal közös nyilatkozatot terjesztett be, amely mélyreható gazdasági és társadalmi átalakulást szorgalmaz a klímaváltozás megfékezésére, a három évvel ezelőtti párizsi klímacsúcs szellemében. Sürgettek évi 100 milliárd dolláros támogatást a szegényebb országoknak, hogy rá tudjanak lépni a tiszta növekedés útjára.