A magyarok történelmének egyik fontos állomása volt a 150 éve aláírt kiegyezés. Ennek alkalmából a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete egy süteménykollekcióval idézi meg a Monarchia tradicionális édességeit.
Az 1867-es kiegyezés utáni korszak eredményeit ma is sokan csodálják. Budapest, a városaink és a vidék is virágzásnak indult, út- és vasúthálózat épült, az iskolák is kiépültek. Az ipar, a mezőgazdaság, a tudomány számos eredményt ért el.
A cukrászatban is virágzó korszak volt. Európa megnyílt, a céhlegények útra kelhettek, hogy vándorlásaik során fejlesszék tudásukat. Ugyanakkor híres cukrászdák nyíltak nálunk, és Magyarországra is megérkeztek a külföldi édességek, sütemények, receptek.
Ezt az időszakot elevenítik fel az Édes Kiegyezés kollekcióban, amely 6 darab desszertből áll, 3 magyar, 3 osztrák korabeli sütemény receptjét frissítették fel, és öltöztették modern köntösbe.
A recepteket pontosan leírták, és a résztvevő cukrászdák kötelesek a leíráshoz és az előírt méretekhez alkalmazkodva elkészíteni azokat. A kollekciót egyben lehet megvásárolni, egy saját díszdobozban.
Az Édes Kiegyezés kollekció süteményei
Anna szelet - készítője Mészáros Gábor, Mészáros cukrászda, Szombathely
Az egyik leghíresebb tortája Ludwig Dehne cukrásznak, Bécs város Császári és Királyi udvari cukrászatának, a későbbi Demel Cukrászdának.
Citromos csokoládé felvert Amaretto likőrrel meglocsolva, tejcsokoládés tejszín mousse, nugát krémmel, tetejét narancsízű glézing zárja.
Arisztokrata kuglóf - készítője Ipacs Balázs, Hisztéria Cukrászda, Tápiószecső
A Monarchia idejében ez egyik leggyakrabban készített süteményfajta, amelynek számtalan variációja fellelhető a mai cukrászatban is. Az Arisztokrata ízvilágát a lágy Cointreau adja meg.
Blaha Lujza szelet - készítője Erdélyi Balázs, FRER Cukrászda, Budapest
Az asztali örömök historikusa, Dravetzky Balázs azt írta róla, hogy a hagyomány szerint egy szabadkai cukrászmester kreálta a „nemzet csalogánya” esküvőjére. Így adódott, hogy későbbiekben Blaha Lujza nevével vált híressé a torta.
Korabeli biedermeier színét, ízeit megőrizve született újjá ez a nőies desszert, ahol a málnás mousse, és a finoman omló tészta a modern desszertek világába emeli.
Esterhazy szelet - készítője Szó Gellért, G&D Kézműves Cukrászat, Salgótarján
Egy titokkal övezett sütemény, melynek keletkezésére még mindig nem derült fény. A jellegzetes ízeket érezzük kóstoláskor, és még valamit: a tradíció tiszteletét.
Indianerkrapfen (indiáner) - készítője Csuta Zsolt, Csákvár
Megjelenése Bécshez kötődik. A legenda szerint nagy sikerrel szerepelt ott egy sötétbőrű művész, akit sikerült hosszabb bécsi tartózkodásra meggyőzni. Pálffy gróf - aki a művészetének nagy tisztelője volt - magához rendelte szakácsát, és meghagyta neki, hogy az első előadás estéjére találjon ki valami olyan édességet, amelynek a színe hasonlít az indián művész arcbőréhez. Ekkor eszelte ki a szakács az indián fánkot. A tejszínnel töltött, csokoládémázzal bevont öklömnyi piskótagolyó azóta is töretlen népszerűségnek örvend.
A magyar cukrász azonban nem elégedett meg ennyivel, egyéb meglepetéseket is tartogat ez a finomság...
Rigó Jancsi és Clara Ward - készítője Varga Ádám, Mészáros Cukrászda, Szombathely
A századfordulón, egy párizsi étteremben játszott Rigó Jancsi cigányprímás, ahol jelen volt a belga Chimay herceg és fiatal felesége, egy amerikai milliomos lánya, Clara Ward. Az asszony beleszeretett a tüzes fekete szemű Jancsiba, elhagyta érte férjét. Kettejük szenvedélyes találkozását jeleníti meg a sütemény, a virtuozitást és harmóniát a textúra híven követi.
Az Édes Kiegyezés süteményeket 2018. március végéig lehet megvásárolni az ország 20 cukrászdájában. A részletes eladóhelyek listáját a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete honlapján nézheted meg.
A cukrászok és sütemények kiválasztása
Az Ipartestület felhívására jelentkezhettek azok a cukrászok, akik vállalták, hogy a megadott recept szerint elkészítik az édességeket és részt vesznek a termékfejlesztésben is.
Több megbeszélés és kóstolás után döntötték el végül, hogy melyik 3-3 sütemény kerüljön bele a kollekcióba. Olyan édességeket kerestek, amelyek a Monarchia megalakulásakor már léteztek. A hat fős csapat és a sütemények listája végül kialakult, és egy-egy cukrász egy-egy süteményt kezdett elkészíteni. Több fordulóban tartottak termékbemutatót, kóstolót, ami után még alakítottak akár az ízvilágon, akár a formán. Fél éves komoly szakmai munka után állt össze a végleges kollekció – mondta el Vojtek Éva a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete nevében a Szeretlek Magyarországnak.
Szakmai képzés és a kollekció
Az Ipartestület 10 éve sikeres pályázója az ERASMUS+ mobilitási programnak. A cukrászok ennek a programnak a segítségével eljutottak Ausztriába, Németországba, Olaszországba, Franciaországba, Svájcba is, ahol a külföldi mesterek műhelyeiben elsajátíthatták a trendeket, vagy például Olaszországban a régiós szemléletet. Technológiákat, alapanyagokat ismerhettek meg, és még egy fontos dolgot, az alázatot az alapanyagok, a tradíciók és a régi mesterek és receptek iránt – mondta Vojtek Éva.
Az Ipartestület minden évben négyszer rendez szakmai napot. Itt bemutatókat tartanak, ahol azok a cukrászok is megismerhetik a külföldi újdonságokat, akik egyébként nem voltak a program részesei.
A szakoktatók pedig a diákoknak tartanak bemutatókat, vagy az órai anyagba beillesztik az új információkat.