Rövid időn belül két súlyos tragédia is történt a 737 MAX típussal.


A Boeing repülőgépgyár üzembe helyezte a közelmúltban kétszer is katasztrófát szenvedő 737 MAX típusú repülőgépek automatikájának új szoftverét, és dolgozik a kezeléséhez szükséges kézikönyvön – jelentette be az amerikai szövetségi légügyi hatóság (FAA).

A hatóság a repülésbiztonság szempontjából elsődleges fontosságúnak tartja ennek a két feladatnak elvégzését. Annál is inkább, mert a vasárnap lezuhant etiópiai gép feketedobozainak franciaországi vizsgálatakor kiderült, hogy

a zuhanó gépen a pilóta nem találta meg a kézikönyvben a hiba orvoslásához szükséges manőver leírását, sőt, pánikban kérte a pilóta, hogy visszafordulhasson a géppel a repülőtérre, de addigra már késő volt.

Mint arról korábban beszámoltunk, az Ethiopian Airlines egyik Boeing 737-es repülőgépe Addisz Ababából tartott Kenyába március 10-én, amikor felszállás után nem sokkal a gép lezuhant. A gépen 157-en voltak, a katasztrófát senki sem élte túl.

Már az etiópiai légikatasztrófa előtt is több pilóta jelezte írásban, hogy gond van a Boeing 737 Max 8-as robotpilótájával.

A Dallas Morning News szerint az amerikai légügyi hatóság adatbázisába töltötték fel a pilóták a panaszaikat. A pilóták leginkább a 737 Max robotpilótájára panaszkodtak, két alkalommal fel- és leszálláskor okoztak problémát, illetve amikor a gép orra a levegőben lefelé mutatott, miközben emelkedni próbáltak. Volt, aki szerint a kezelési útmutató használhatatlan.

A chicagói székhelyű Boeing a szoftver gyors frissítését ígérte, de az FAA szerda esti közleménye szerint a gyártó egy teljesen új szoftvert dolgozott ki. Amerikai sajtójelentések szerint azonban az európai és kanadai légügyi hatóságok - a korábbi rossz tapasztalat okán - egyelőre gyanakvással fogadták hírt, maguk akarnak meggyőződni a vitatott 737 MAX típusú gépek biztonságosságáról.

Március 20-án, szerdán a tavaly ősszel lezuhant indonéziai Lion Air egyik áldozata nevében pert indítottak egy chicagói szövetségi bíróságon a Boeing ellen. A részletekről azonban a felperes nem nyilatkozott, és a repülőgépgyár szóvivője sem kommentálta a hírt.

A nap folyamán a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) is bekapcsolódott abba a nyomozásba, amely azt hivatott feltárni, hogy miként, milyen körülmények között adott repülési engedélyt az FAA a Boeing MAX-gépeknek. Az FBI bekapcsolódását demokrata párti kongresszusi politikusok is sürgették.

A képviselőházban a jövő héten hallgatják meg a Boeing vezetőit, valamint az FAA illetékeseit, és a szenátus is meghallgatást tervez a katasztrófákat okozó hibák felelőseinek kiderítésére.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!