Egy család épp a hőhullám alatt indult vakációra Olaszországba, míg a spanyolok szépen lassan megtanulnak együtt élni az extrém időjárással.


Miközben Magyarországon némileg mérséklődik a hőség, Európa déli részén ez még odébb van. Olaszországban még a héten megdőlhet a kontinensen valaha mért legmagasabb hőmérséklet rekordja, de nincsen sokkal hűvösebb Spanyolországban sem. Utóbbi országban él László, aki szerint már áprilisban voltak jelei annak, hogy mi vár a spanyolokra nyáron.

„Spanyolország egy kicsit más, de alapvetően hasonló a nyár, mint az olaszoknál. Természetesen más a helyzet a tengerpartokon, mint a szárazföld közepén fekvő Madridban, de a hőség mindenhol hőség. A száraz klímájú fővárosban és a part mentén fekvő Barcelonában, Valenciában vagy épp Malagában ugyanúgy kínzóvá válik júliusban és augusztusban a meleg.

– tudtuk meg Valenciában élő olvasónktól, aki szerint nemcsak a forróság okoz gondot.

„A Costa Blancán és más partmenti helyeken a magas páratartalomra is panaszkodnak a helyiek, aki nem bírja a párás meleget, az ne ide költözzön, a legjobb az éghajlat viszont mindenki szerint Tenerifén. Az asztmás, egyéb légúti problémákkal küzdőknek is ezt ajánlják.”

László szerint a spanyolok megtanultak ezzel együtt élni, délután nemigen jár ki senki, szinte mindenhol van klíma. A tavaly augusztusi nagy hőségben, aki tehette, inkább otthon maradt napközben, és csak esténként mozdult ki. Az életstílus ehhez eleve igazodik: a boltok például sokáig nyitva vannak, esténként is kényelmesen lehet vásárolni.

Ami érdekessé teszi még Spanyolországot, hogy ugyanabba az időzónába tartoznak, mint Európa nagyobbik fele, holott nekik Nagy-Britanniával és Portugáliával kellene azonos zónában lenniük, csak annak idején Franco a nácikhoz igazodás során átvitte az országot a másik időzónába. Emiatt a szieszta időpontja is eltérő: később van a rekordmeleg délután, mint akár Olaszországban, akár itthon, azaz nagyjából 15-16 óra közt tetőzik a kánikula.

Múlt szombaton érkezett családjával nyaralni Olaszországba Balázs – vagyis pechjükre éppen a legnagyobb forróság idején töltik a szabadságukat Szardínia déli részén. Az első napokban még csak 38 Celsius-fok volt, de kedden már 47 fokos hőséget mértek.

„Angliában élő magyarokként számunkra a 38 fok is 15-20 fokkal több a nyáron megszokott időnél. Viszont a 47 fok olyan, mintha a pizza mellett sülnénk a sütőben.

– tudtuk meg olvasónktól, aki családjával – feleségével és négyéves lányával – együtt kénytelen alkalmazkodni az extrém időjárási viszonyokhoz.

„Reggel lemegyünk a tengerpartra, ahol fúj a szél, így elviselhetőbb a meleg. Vannak napok, amikor inkább a szálloda medencéjénél maradunk, mert a partig vezető tízperces séta megerőltető. Az 50 faktoros naptejet rendszeresen kenjük magunkra, de gyorsan kiderül, hogy hol nem voltunk elég alaposak, mert ott vörös foltokban leégünk. Dél és három óra között megpróbálunk a szálláson maradni, pihenni, majd késő délután merülünk még egyet. Amikor a nap lemegy akkor egy kicsit elviselhetőbb a hőmérséklet” – teszi hozzá a két hőhullám idején Olaszországban nyaraló Balázs.

Beszél arról is: rengeteg szó esik manapság a globális felmelegedésről, de a Dél-Európában élők szó szerint a bőrükön érzik az extrém időjárást. Éppen ezért láthatóan megpróbálnak jóval tudatosabban élni, és például már a gyerekeket is szelektív hulladékgyűjtésre nevelik.

Balázsék minden nyaralás alkalmával szeretik felfedezni a környéket, ahol laknak, de ez most a hőhullámok miatt elmarad. Szerinte ilyen körülmények között a tengerparti nyaralás lényegesen elviselhetőbb, mint egy városnéző kirándulás.

– javasolja Olaszországban nyaraló olvasónk.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!