Az évezred eleje óta a felére csökkent az alkoholisták becsült száma Magyarországon - derül ki a KSH közelmúltban közzétett adataiból. A statisztikák szerint nagyot léptünk előre a másfél-két évtizeddel ezelőtti állapotokhoz viszonyítva.


A 2000-es évek kezdete óta egyre kevesebb alkoholista van. A legmagasabb értéket 1999-ben mérték, akkor még 866 ezren voltak, vagyis akkor nagyjából minden tizedik 15-nél idősebb magyar alkoholfüggő volt, most viszont már csak minden huszonkettedik felnőtt küzd ilyen problémával.

A csökkenő tendencia 2005-ben szakadt meg néhány esztendőre, 2009-től azonban folytatódott.

A KSH egyébként a májzsugorodásban meghaltak számából számolja ki az alkoholisták becsült számát: az adott évben alkoholos májzsugorban meghaltak számát megszorozzák 144-el.

A javuló statisztika ellenére Magyarország továbbra is a világ élvonalába tartozik az alkoholfogyasztás szempontjából.

A mennyiségekkel kapcsolatban is akadnak becslések: a Világbank adataira támaszkodó Our World in Data úgy saccolta, hogy egy átlagos 15 év feletti magyar évente 12,4 liter tiszta szeszt vesz magához, míg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ennél jó tíz százalékkal kevesebbre, 10,9 literre becsülte a fogyasztást.

Elég sokat költünk cigire és alkoholra: a magyar háztartások összes kiadásuk 7,6 százalékát fordítják alkoholra, dohánytermékekre és narkotikumokra, ami az EU-s átlag duplája.

Ennek fényében már egy cseppet sem meglepő, hogy itthon az alkoholfogyasztással összefüggő halálesetek aránya is kiugróan magas: a WHO szerint 2012-ben az összes halálozás 6,7 százaléka volt köthető az iváshoz.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!