Egy poros és koszos otthon nemcsak látványra csúnya, hanem stresszforrás is egyben, mivel jelentős hatással van az ott élő emberek lelki állapotára. Ahhoz, hogy mindig megkönnyebbülten lélegezzünk az otthonunkban, nem elég csak rendszeresen takarítani, a különféle holmikat és tárgyakat is rendben kell tartani. Ez nem könnyű, mivel néhány gyakori és öntudatlanul végzett szokás megakadályozhat mindebben.
Íme néhány rossz szokás, ami miatt mindig rendetlennek tűnik a lakásunk:
1. Nyilvánvalóan felesleges dolgokat viszel haza.
Legegyszerűbben úgy tarthatunk rendet a házban, ha még a küszöb átlépése előtt szétválogatjuk az otthonunkba bevitt holmikat. Ne vigyünk haza olyan dolgokat, amik foglalják a helyet és semmi hasznuk sincs. Ilyenek például az értelmetlen szuvenírek, jelképes ajándékok, szórólapok, blokkok és magazinok. Ezenkívül próbáld nem megtartani a régi dolgaidat: például, ha egy új vízforralót vagy farmernadrágot veszel a régi helyett, akkor ne tartsd meg a régit csak azért mert talán egyszer jó lesz még valamikor.
2. A porszívót csak a padló tisztítására használod.
Valamiért a porgyűjtő és kanapétisztító tartozékok még mindig nem túl népszerűek a porszívókhoz, pedig nagyban megkönnyíthetik a takarítást. Poros polcok, ablakpárkányok, radiátorok, kanapék és matracok vagy nehezen elérhető sarkok - csak néhány azok közül amiket könnyedén tisztíthatunk egy porszívó segítségével. Egyes esetekben már ez a porszívózás is elég, míg más esetekben legalább az utána következő nedves tisztítást könnyítjük meg.
3. Nem mosod le azonnal a szappanfoltokat a fürdőben.
Azért, hogy ne halmozódjanak fel a szappanfoltok vagy rozsdanyomok a különféle fürdőszobai berendezéseken, alakíts ki egy rendszert, mellyel minden használat után vagy minden nap végén legalább egyszer áttakarítod kicsit a mosdót és annak környékét. Ezenkívül hasznos lehet szárazra törölni a zuhanykabint vagy fürdőkádat használat után, ezzel ugyanis szintén eltávolíthatjuk a kellemetlen foltokat és szappanmaradékokat. Ezek a dolgok nem tartanak tovább néhány percnél, de a fürdőszoba mégis sokkal tisztábbnak és frissebbnek tűnik tőlük.
4. Szárítás után nem pakolod el elég hamar a ruhákat.
Tudjuk jól, hogy nem mindig van idő a sűrű és mozgalmas hétköznapokban arra, hogy egy fárasztó nap végén összehajtsuk és elpakoljuk a ruhákat, de mégis érdemes megpróbálni, több okból is. Először is a szobákban hagyott, ruhákkal teli szárítók látványa nem túl esztétikus, másrészt bár azt hinnénk, hogy semmi bajuk nem lesz ilyenkor a kiteregetett ruhának, valójában folyamatosan porosodnak, és ez hatványozottan igaz, ha például háziállat is van a házban, akinek az elhullajtott szőre is rákerülhet a frissen mosott ruhákra.
5. Egymás tetejére pakolod a ruhákat.
Nemcsak a konyhai eszközöket, például serpenyőket célszerű egymás mellett tárolni, hanem a ruhákat is. Bármennyire is szeretnénk, az egymás tetejére pakolt ruhák csak néhány napig néznek ki jól, utána a kapkodva történő ruhakeresés miatt előbb-utóbb összedőlnek és borzalmas romhalmaz lesz a helyükön. Ha a különféle ruhákat, például nadrágokat és pulóvereket nem egymáson, hanem egymás mellett tároljuk, sokkal kényelmesebben tudjuk megtalálni, hogy melyikre van éppen szükségünk. További okos döntés lehet egy szeparáló doboz beszerzése, mely segít egymástól külön tartani például a pólókat és fehérneműket.
6. Fölösleges holmik a konyhaasztalon és konyhapulton.
Kényelmes, ha a legszükségesebb dolgok mindig kéznél vannak, de el kell fogadnunk, hogy a felületek terhelhetősége sem korlátlan. Próbálj meg csak néhány tárgyat hagyni a konyhaasztalon és pulton, az elpakolt holmiknak pedig olyan helyet találni, hogy egy ajtó vagy szerkénynyitás után azonnal hozzáférhetők legyenek.
7. Étkezés után nem mosod el rögtön az edényeket.
Vacsora után mosogatni nem túl csábító, de ha mérlegelünk egy kicsit, akkor mindenképpen érdemes legalább szappanos vízbe áztatni, vagy ha van 1-2 szabad percünk, akkor rögtön el is mosni a koszos tányérokat és serpenyőket, mivel sokkal könnyebb így, rögtön az étkezés után, mint mondjuk másnap reggel, amikor már minden étel odaszáradt. Összességében sokkal könnyebben és gyorsabban végezhetünk a mosogatással, ha evés után néhány perc alatt azonnal elmossuk az edényeket.
8. Nem takarítasz lefekvés előtt vagy indulás előtt.
Sokan vannak, akik rendetlenséget hagynak maguk után, mielőtt reggel elhagyják a házat, vagy este lefeküdnek aludni. Ez azonban könnyedén tönkreteheti a tisztaság és kényelem érzését még akkor is, ha egyébként napi rendszerességgel takarítunk. Fontos, hogy mindig szánjunk rá 5 percet, hogy lefekvés előtt vagy munkába indulás előtt kicsit összepakoljunk magunk után, mert semmi sem kényelmesebb és nyugtatóbb, mint arra kelni vagy hazaérni egy fárasztó nap után, hogy rend van a házban.
9. A szükséges és felesleges dolgok egy helyen történő tárolása.
Az örök zűrzavar egyik leggyakoribb oka a szekrényekben és a polcokon, ha a nap mint nap használt dolgokat egy helyen tartjuk a felesleges holmikkal. Érthető persze, hogy senki sem szeretné azonnal kidobni a régi telefonokat vagy kábeleket, és kell egy kis idő, amíg rászánja magát erre, de ilyen esetekben célszerű ezeket az egyáltalán nem használt holmikat egy teljesen külön, elzárt helyen tartani, ahol nincsenek szem előtt és nem keverednek a mindennap használt dolgainkkal.
Célszerű időszerint rendezni a régi elektronikai cikkeket, ruhákat, játékokat, konyhai kiegészítőket, stb. - és ha átléptek egy bizonyos határt, például fél éve hozzájuk sem nyúltunk, akkor célszerű nyugodtan megszabadulni tőlük, ellenkező esetben a fejünkre nőnek, és sosem szabadulunk meg tőlük, az otthonunk pedig a régi kacatok gyűjtőhelyévé válik, ahová nem fogunk tudni új és szép dolgokat venni, mert minden helyet ezek a régi vackok foglalnak el.
Az interneten egyébként van egy 30 elemből álló lista, melyen különböző helyiségekre bontva gyűjtötték össze, hogy melyek azok a dolgok, melyektől azonnal, bűntudat nélkül megszabadulhatunk.
Forrás: liked.hu