Gyakran nyitod ki az ajtót másoknak? Vagy közel szoktál parkolni egy másik autóhoz egy majdnem üres parkolóban? Ezek olyan dolgok, amelyeket nem tudatosan teszünk. Ebben a cikkben leírjuk, hogy mit gondolnak erről a tudósok. Kiderült, hogy minden íratlan szabályra van magyarázat.
A tudnivalók összegyűjtött 9 egyszerű szabályt, és a választ, hogy az emberek miért követik ezeket.
1. Lehalkítjuk a zenét az autóban, amikor ismeretlen környéken járunk.
Képzeld el, hogy egy fontos értekezletre tartasz egy ismeretlen környéken. Valószínűleg nem beszélgetsz majd út közben az utasokkal, vagy lehalkítod a rádiót. Ez azért van, mert amikor arra fókuszálunk, amit hallgatunk, kevésbé vagyunk figyelmesek a vizuális információkra.
2. Beszéd közben gesztikulálunk.
Ha nem használjuk a kezünket, miközben valakivel beszélgetünk, akkor valószínűleg gesztikulálni fogunk, ami teljesen normális. Andrew Bass professzor kutatása alapján ez az evolúció része.
3. Hajlamosak vagyunk egy másik autó mellé parkolni akkor is, ha rengeteg a hely.
Ez azzal magyarázható, hogy az emberek társas lények. Gyakran követjük a tömeget. Így normális, hogy inkább egy másik autóhoz közel parkolunk.
4. A férfiak nem használnak szomszédos piszoárt.
A nyilvános mosdók nem a legkellemesebb helyek még akkor sem, ha teljesen tiszták. Ez azért van, mert a személyes tér mindenkinek nagyon fontos. Így a férfiak is távolságot tartanak egymástól a mosdóban.
5. Nem vesszük el az utolsó szelet pizzát, vagy az utolsó fánkot.
Ez a viselkedés ellentmond nagyon sok kutatásnak. Általában minél kevesebb van valamiből, annál jobban meg akarjuk szerezni. Nagyobb társaságokban azonban az emberek nem veszik el az utolsó szelet pizzát, mivel nem érzik úgy, hogy joguk van hozzá.
6. A férfiak nem szeretnek útbaigazítást kérni.
Egy kutatás szerint a férfiaknak mindössze 6 %-a kérne útbaigazítást egy idegentől, ha eltévednének. Ugyanezen kutatás szerint a férfiak emiatt 900 mérfölddel több utat tesznek meg 50 év alatt, mint azok, akik hajlandóak segítséget kérni. Azért nem kérnek segítséget, mert nem akarnak tudatlannak, vagy bénának tűnni.
7. Kinyitjuk másoknak az ajtót.
Gyerekkorunkban megtanultuk, hogy így illik. Van azonban más oka is ennek? A tudósok szerint igen. Az oka az, hogy tudat alatt energiát akarunk spórolni. Akinek kinyitjuk az ajtót, annak nem kellett erre pazarolnia az erejét. Máskor pedig nekünk nem kell, ha valaki más nyitja ki nekünk az ajtót.
8. Sem a legolcsóbb, sem a legdrágább dolgot nem vesszük meg.
Alapvetően mindenki próbálja ésszerűen költeni a pénzét. Ezért választunk olyan termékeket, amelyek ára arányos a minőségével. Emiatt általában nem a legolcsóbb, de nem is a legdrágább terméket választjuk. Érdemes azonban megjegyezni, hogy ezzel a trükkel az eladók is tisztában vannak. Néha, amikor hasonló termékeket kell eladniuk, egymás mellé teszik az olcsóbb és a drágább változatot. Az emberek így legtöbbször az olcsót választják.
9. A lábunkat afelé az ember felé fordítjuk, akit érdekesnek tartunk.
Nemcsak az számít, hogy a testünkkel merre fordulunk egy beszélgetés során. Azt is érdemes megfigyelni, hogy a másik fél lába merre néz. Ha a törzsével feléd fordul, de a lábával nem, akkor nem érdekli a beszélgetés.
Te milyen szabályokat adnál még a listához?