Az emberi test egy igazi rejtély. Rengeteg olyan folyamat zajlik le benne, amelyre nem is gondolnánk. A Bright Side összegyűjtött 9 hihetetlen tényt az emberi testről, amelyek elsőre úgy tűnhetnek, hogy egy sci-fi filmből származnak.
1. Majdnem teljes regeneráció minden évtizedben
Minden nap kb. 70 millió sejt pusztul el a testünkben és észre sem vesszük. A vörösvérsejtek 3 hónap után pusztulnak el, a vese sejtjei pedig nagyjából egy év alatt újítják meg magukat. Egy évtized alatt a testünk majdnem teljesen újjászületik. Egyes sejtek azonban egy évszázadnál is tovább élnek, mint például a neuronok.
2. A köldök a baktériumok melegágya
Ijesztően hangozhat, de minden köldökben többezer baktérium található, amelyek létrehozzák a saját ökoszisztémájukat. A tudósok szerint az nagyon hasonlít egy esőerdőre.
3. Az ízlelő receptorok a szívben is megtalálhatók
A kisbabáknak olyan sok ízlelőbimbójuk van, hogy néhányuk a szájpadláson helyezkedik el, ezek azonban idővel eltűnnek. A felnőtteknek nagyjából 10 ezer receptor található a szájában, amely 60 éves korra a felére csökken. A savanyú ízt érzékelő receptorok pedig a szívben is jelen vannak, hogy segítsenek felismerni egy esetleges fertőzést.
4. A gyomorsav képes feloldani a fémet is
A gyomrunk sósavat tartalmaz. A 37 Celsius fokra felmelegített gyomorsavba a tudósok vas pengéket és alkáli elemet helyeztek. 24 óra alatt a penge 63 %-a feloldódott, míg az elem több, mint egy napig képes volt ellenállni. Hogy a test ilyen mértékű terhelést képes legyen kibírni, a testünknek új gyomorsejteket kell termelnie mielőtt a sav elpusztítja a régieket.
5. Az érzelmek hamis emlékeket kreálnak
Ha bízol a memóriádban, rossz hírünk van. Az emlékeink minden nap változnak az érzelmi állapotunktól függően. Például, tavaly elmentél egy nagyszerű kirándulásra a legjobb barátoddal, időközben azonban összevesztetek és már nem beszéltek egymással. Ha most felidézed a kirándulást, azt gondolod majd, hogy nem is volt annyira jó. Az agy keres (vagy kitalál) az emlékben valami rosszat, ami miatt nem gondolsz majd rá szívesen.
6. Az anyatej a kisbaba igényeihez igazodik
Az anyatej többszáz hasznos anyagot tartalmaz, amelyek segítik a kisbaba növekedését és az immunrendszer fejlődését. Nemrégiben kiderült, hogy az anyatej állaga és tartalma a kisbaba igényeinek megfelelően változik. Az anya teste megvizsgálja a kisbaba nyálát és ez alapján termelődik a számára megfelelő tej.
7. Reggel magasabbak és vékonyabbak vagyunk
A csigolyaközti lemezek nem kapcsolódnak egymáshoz olyan szilárdan, amikor alszunk, mint napközben. Így reggel akár 1-2 cm-rel is magasabbak lehetünk. Sokan azt is észre vehetik, hogy a mérleg is kevesebbet mutat. Éjszakánként a testünk megszabadul a felesleges folyadéktól, és levegőtől, így akár két kg-t is veszíthetünk.
8. A testünk fele baktériumokból áll
Nem olyan régen felmerült egy feltételezés, miszerint a testünkben a saját sejtjeink tízszeresét alkotják baktériumok, azonban ezt új kutatások megcáfolták. Egy felnőtt ember teste kb. 30-40 millió baktérium számára ad otthont. Ez nagyjából ugyanannyi, mint a saját sejtjeinknek a száma.
9. Ha a szemünk összekeveri a komplementer színeket, fehéret látunk
Az, hogy a különböző színű festékek összekeverve milyen színt adnak ki teljesen más, mint a fény esetében. Az agy becsapja saját magát és egy olyan színt láttat velünk, ami nincs is ott. A következő videó bemutatja, hogy ez hogyan is működik.