Nem mindegyik esetben vezet egyenes út a különváláshoz, de jobb, ha kerüljük ezeket a veszekedéseket.


Még a legjobb párkapcsolatokban is előfordulnak kisebb-nagyobb viták, ám ezeket jobb esetben mindig meg lehet beszélni anélkül, hogy komolyabb következményei lennének. De vannak olyan veszekedések, amelyek már azt jelzik, hogy ez a kapcsolat már nem olyan, mint régen, sőt rövid időn belül már vége is lesz.

A HuffPost pár- és családterapeuták segítségével szedte össze azt a 7 veszekedésfajtát, ami a szakítás előjele lehet.

1. A "Mintha már csak lakótársak lennénk" veszekedés

Sokak szerint a szex elengedhetetlen része egy jól működő kapcsolatnak. Ha a pár már egyre ritkábban szeretkezik, és nincs semmi romantika köztük, a kapcsolat elkezd kihűlni. Ekkor kezdheti úgy érezni az egyik vagy mindkét fél, hogy már úgy élnek egymás mellett, mintha csak lakótársak lennének.

Ha a pár egyik tagja arra panaszkodik, hogy túl kevés a testi kontaktus köztük, és ő ennél többet akar, de a párja nem hajlandó erre, akkor az könnyen szakításhoz vezethet Sari Cooper New York-i terapeuta szerint.

2. A "Sosem kellett volna összejönnünk" veszekedés

A párok általában szívesen gondolnak vissza a megismerkedésükre és a kapcsolatuk elejére. Ha viszont már csak negatív dolgokat emlegetnek fel szerelmük kezdetéről, az nem jelent jót a jövőre nézve Kari Carrol portlandi házasság- és családterapeuta szerint.

Ugyanis, ha a pozitív emlékek már kezdenek fakulni, az azt jelenti, hogy a pár tagjai messzebb kerülnek egymástól érzelmileg. A szerelmesek már inkább átírnák a múltat és meggyőzik magukat arról, hogy ez a kapcsolat már a kezdetekkor halálra volt ítélve.

A szakértő szerint azonban innen még lehet visszaút: inkább a szép időszakokra emlékezzenek, még akkor is, ha ezeket kicsit nehezebb felidézni. Például a régi képek nézegetése jó megoldás erre.

3. A "Sajnálom, hogy így érzel" veszekedés

Amikor valaki azt mondja a párjának, hogy "sajnálom, hogy így érzel" egy heves vita után, az azt jelenti, hogy elutasítja a társa érzelmeit, és bár bocsánatkérésnek hangzik, ez inkább egy leereszkedő és megvető megnyilvánulás.

"Az, hogy bocsánatot kérsz a párod érzéseiért nem jelenti azt, hogy meg is érted, miért érez így" - mondja Danielle Kepler chicagói terapeuta.

4. A túlzó "Mindig ezt csinálod" és/vagy "Sose csinálod" veszekedés

"Mindig otthagyod a mosatlan edényeket a mosogatóban ahelyett, hogy elmosnád!"

"Sosem viszel el sehová, mindig csak itthon ülünk!"

Az ezekhez hasonló mondatok sokaknak ismerősek lehetnek. A szakértők szerint azonban inkább ne tegyünk ilyen kijelentéseket, mert a "mindig" és a "soha" olyan szavak, amelyek egy eltúlzott, nagy veszekedéshez vezetnek.

Marnie Feuerman floridai házasság- és családterapeuta szerint néha a párok rájönnek, hogy valójában túloznak ezekkel az állításokkal, sokszor viszont már elkezdik azt hinni, hogy tényleg ez a helyzet. Ez pedig nem vezet semmi jóra a kapcsolat jövőjét illetően.

5. A "Miért vonulsz mindig el, amikor vitatkozunk?" veszekedés

Ez a mondat azt sugallja, hogy a pár egyik tagja próbál egy falat húzni kettejük közé, ami kardinális bűn Feurman szerint. Ha ugyanis egyikük ki akar szállni a veszekedésből anélkül, hogy megoldanák azt, az újabb problémákat szül a szerelmesek között.

Persze vannak olyan esetek, amikor az, akinek elege lett, azért hagyja ott a párját, mert úgy érzi, időre van szüksége, hogy lehiggadjon, de kész arra, hogy folytassa a beszélgetést. De ha teljesen elzárkózik a konfliktus feloldása elől, akkor a szakadék szélére sodorhatja a kapcsolatot.

6. A "Nekem kell megcsinálni a házimunka nagy részét" veszekedés

A házimunka kérdése gyakran problémát jelent a pároknál. Pedig egy 2015-ös kutatás szerint azok a szerelmesek, akik megosztják egymás között a feladatokat, boldogabbak, elégedettebbek és többet szeretkeznek, mint azok, akiknél nincs munkamegosztás.

Kari Carrol szerint utóbbi eset akkor jellemző, amikor a felek nem egyenlő "hatalommal" rendelkeznek a kapcsolatban. Mert akiknél rendben van ez az egyensúly, azoknál nem lesz konfliktus abból, hogy ki csinálja meg ezt meg azt.

7. A "Nem akarok már többet veszekedni" veszekedés

Amikor a pár már a veszekedésekbe is belefárad, az egyértelműen a szakítás kezdetének a jele - mondja Amy Begel New York-i házasság- és családterapeuta.

Ez egy szimbolikus érzelmi válás, ami azt jelzi, hogy a pár egyik tagja már túlságosan elszakadt a társától ahhoz, hogy törődjön vele. Amikor egyikük kimondja, hogy nem akar már tovább harcolni, az azért van, mert rájön arra, hogy a párja úgysem fogja meghallgatni őt, és így a veszekedés értelmetlen. Ha viszont nem beszél a problémáiról, csak gyűlik benne a feszültség, aminek a vége az lehet, hogy kilép a kapcsolatból.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!