Gyakran mondják, hogy az állatok, különösen a kutyák megérzik, ha szeretett gazdájukat probléma gyötri. Ilyenkor ösztönösen a segítségére sietnek, és mindent megtesznek, hogy megnyugtassák és jó kedvre derítsék őt.
A pszichológusok szerint azonban ez közel sem minden. Néhány mentális betegség esetében kifejezetten javasolják az állattartást:
1. Depresszió
Amellett, hogy az állatokkal való játék endorfint termel, a gondoskodás segít a figyelem elterelésében is. Egy kiskedvenc feltétel nélkül szereteti a gazdáját, és még a legnehezebb pillanatokban is empátiával, szeretettel fordul felé.
2. Autizmus
Az állatok rengeteget segíthetnek az autista emberek kommunikációjának, közösséghez való viszonyuk fejlesztésében. Ha állatot tartanak, nincs szükség a verbalitásra: velük simogatással, törődéssel is megértethetik magukat, és egyben valódi barátra lelhetnek.
3. Pánikbetegség
A terápiás kutyák különleges oktatásuknak köszönhetően megérzik a pánikroham közeledtét, így már az első baljós jelnél a gazdájuk segítségére siethetnek. Mivel törődést és biztonságérzetet adnak, könnyebben csillapodnak a rosszullét fizikális tünetei is.
4. Agorafóbia
Az agorafóbiával küzdő embereknek nehezére esik a biztonságos lakás elhagyása, hiszen félnek a pánikrohamoktól, kiszolgáltatottságtól. Amennyiben gondoskodniuk kell egy kutyáról, kénytelenek egy-egy séta erejéig elhagyni a lakást, és garantáltan biztonságérzetet nyújt számukra az állat védelmező jelenléte.
5. Demencia
Terápiás kutyákat demenciával küzdő embereknél is alkalmaznak, gyakran az idősek otthonába is költöztetnek néhány állatot. Mivel a betegek gyakran éreznek magányt, meg nem értettséget és zavarodottságot - hiszen nincsenek meg az emlékeik, így nehezen tájékozódnak el a szociális életben is - rengeteget segít nekik egy állat jelenléte.
6. Poszttraumás stressz
Mikor állatokkal érintkezünk, az agyunkban oxitocin és egyéb szorongásellenes hormonok szabadulnak fel, melyek rengeteget segíthetnek a PTSD zavarokban. Mivel ez a típusú szorongás alvászavarokkal és hirtelen pánikkal is társulhat, instant megoldást nyújthat egy háziállat megnyugtató jelenléte.
7. Borderline személyiségzavar
A borderline-nal küzdő beteg szélsőséges érzelmi állapotokat él meg, ami könnyen vezethet a társas kapcsolatok megromlásához, az énkép elvesztéséhez és önpusztító hajlamok kialakulásához. Aki ezzel küzd, úgy érezheti, nincs az életében stabil érzelmi pont, egy állandó társ - és itt jön képbe a mindig odaadó, szerető háziállat szerepe.
Forrás: Bustle