Amikor egy fiatal családba kisbaba érkezik, a legtöbb nagymama lelkesen ajánlja fel a segítségét. Sajnos azonban elég ritka, hogy az anyuka és az apuka által meghatározott szabályokat követik. Ez gyakran vezet konfliktushoz.
A Bright Side bemutatja azokat az okokat, amik miatt a szülőknek a nagyszülők segítsége nélkül kellene gondoskodniuk a gyermekükről.
1. Elavult módszerek
A gyerekeket régen nagyon meleg vízben fürdették, ma viszont már tudjuk, hogy nem ez a helyes. Régebben szokás volt bepólyálni a kisbabákat. Gondolj bele, van olyan ember, aki azt akarja, hogy a gyermeke ne tudjon mozogni? A nagymamák azonban nem hisznek a "rengeteg új cuccban az interneten".
Mit tegyél: Ne félj elmagyarázni, hogy az élet az idők során megváltozott. Rengeteg dolog vált értelmetlenné, amiket a múltban rendszeresen használtak. Le kell szögezned, hogy ha a nagyszülők szeretnének részt venni az új jövevény életében, akkor az új szabályokat kell követniük.
2. A nyakadba varrják a saját gyermeknevelési módszereiket
Azok a módszerek, amelyek megfeleltek 301 évvel ezelőtt, nem biztos, hogy ma is megállják a helyüket. A nagyszülők többségét szigorú szabályok szerint nevelték. Amikor nekik születtek gyerekeik, akkor egy nagyon elterjedt vélemény volt, hogy nem szabad állandóan ölben cipelni a gyereket. Azt gondolták, hogy ha egy kisbaba sír, akkor csak időt kell neki adni, hogy lenyugodjon. Ezért van az, hogy a mai felnőttek nagy része alábecsüli a melegség és a szeretet fontosságát.
Mit tegyél: A szülőknek kell megszabniuk, hogy hogyan akarnak kommunikálni a gyerekükkel. Ezeket pedig mindenkinek követnie kell.
3. Elkényeztetik a gyerekeket
Sok nagymama beleesik abba a hibába, hogy elkényeztetik az unokáikat. Például egyes családoknál az a szokás, hogy mindenki elmossa a saját tányérját vacsora után. A nagymamák azonban inkább elvégeznek maguk minden feladatot, hogy a gyerek boldog legyen. Ez összezavarja a gyereket, és nem tudja majd eldönteni, mi a helyes.
Mit tegyél: Fontos megbeszélni, hogy mik azok a dolgok, amiket a szülők is megengednek. Ha a nagyszülők ezzel nem értenek egyet, akkor olyan tanulmányokat és újságcikkeket kell megmutatnunk nekik, amelyek alátámasztják ezt.
4. Átveszik az irányítást a család élete felett
Amikor a nagyszülők segítenek a ház körül, sokszor kéretlen tanácsokkal látják el az újdonsült szülőket. Ezek vonatkozhatnak a gyereknevelésre, főzésre, háztartásra stb. Biztosan találnak majd valamit, amit szerintük rosszul csinálsz.
Mit tegyél: Húzd meg a határokat. A nagyszülőknek is tudniuk kell, hogy mik azok a határok, amiket nem léphetnek át.
5. Aláássák a szülők tekintélyét
Az idősebbeknek általában megvan a maguk véleménye a gyereknevelésről, és gyakran a gyerek előtt osztják meg ezeket. Képzeljük el ezt a jelenetet: A gyerek valami rosszat csinál. Az anyuka megpróbálja lenyugtatni azzal a fenyegetéssel, hogy elveszi a gyerektől a cukorkát, ha nem hagyja abba a rosszalkodást. A nagymama azonban feláll és azt mondja: "Ne hallgass az anyádra. Fejezd be a zajongást és menjünk jégkrémet enni."
A gyerek ebből azt látja, hogy a szülőnek nincs tekintélye, és nem érnek semmit a szavai. Ez pedig nagyon sok problémát okozhat.
Mit tegyél: Tisztázd a nagyszülőkkel, hogy a véleményüket először csak a szülőkkel osszák meg a gyermek jelenléte nélkül.
6. A szülők helyett hoznak fontos döntéseket
A gyermeknevelés fontos döntések sorozatáról szól. Ha a szülők nem hozzák meg ezeket a döntéseket, akkor a nagyszülők fogják.
Mit tegyél: A szülőknek kell teljes felelősséget vállalniuk a gyerekük egyészségéért és boldogságáért.
7. Túl sokat etetik őket
Tanulmányok kimutatták, hogy azoknál a gyerekeknél, akik sok időt töltenek a nagyszüleikkel, magasabb az elhízás kockázata. Az időseket nagyon könnyen manipulálják a gyerekek. Elkezdenek sírni, és azonnal megkapják, amit akarnak.
Mit tegyél: Mondd el a nagyszülőknek, hogy milyen problémákat okozhat az elhízás (allergia, cukorbetegség, érrendszeri betegségek stb.).
A megoldás az, hogy állítsuk fel a szükséges határokat. Így a nagyszülők értékes időt tölthetnek az unokáikkal anélkül, hogy felrúgnák a szülők által alkotott szabályokat.
A te családodban sok időt töltenek a gyerekek a nagyszülőkkel?