Októberben a mellrákra való figyelemfelhívás hónapja, más néven Pinktóber. De nem ez az egyetlen hónap, amikor megvizsgálhatjuk magunkat, hogy vajon minden rendben van-e a melleinkkel. A Johns Hopkins Kimmel Rák Centrum kutatásai alapján a nők 40%-a, akikről kiderül, hogy mellrákban szenvednek, azért mentek el orvoshoz, mert egy kis dudort éreztek. Tehát az otthoni vizsgálatok létfontosságúak.
A Bright Side úgy gondolja, hogy minden nőnek ismernie kell a mellét és rendszeresen vizsgálni otthon, hogy ha valami szokatlant tapasztal, orvoshoz tudjon fordulni.
Mikor vizsgáljuk?
A klinikai vizsgálat, más néven mammográfia a 40 év fölötti nőknél évente elvégzendő, de a felnőtt nők havi rendszerességgel megvizsgálhatják magukat otthon. A legjobb alkalom erre a menstruáció kezdete utáni 3-5. nap. Csak bizonyosodj meg, hogy minden hónapban ugyanakkor végzed a vizsgálatot!
A vizsgálatot három helyen a legjobb elvégezni. A tükörben azért, mert láthatod, ha fizikailag bármiféle elváltozást tapasztalsz. Másik lehetőség az ágyban, háton fekve. A harmadik pedig a zuhany alatt, mivel sok nő úgy gondolja, hogy akkor érzékeli a legjobban az apróságokat, mikor a bőre nedves.
Hogyan vizsgáld meg?
Keress fizikai elváltozásokat, amelyeket megmutatnál egy orvosnak. Néhány módja ennek:
- A karjaiddal az oldaladon, nyugodt állapotban.
- Mindkét kezedet a fejed felé tartva, előre hajolva.
- Előre görnyedve, a kezeiddel a csípődön.
- Gyengén megnyomva a hegyét, hogy jön e belőle bármiféle folyadék.
Amellett, hogy látod, érezned is kell, ha van valamiféle elváltozás. A jobb kezeddel tapogasd végig a bal melledet, és fordítva:
- Lentről felfelé és fentről lefelé
- Körkörösen
- Oldalra
Jelek, hogy jó lenne orvoshoz fordulnod:
Íme néhány dolog, amelyekre érdemes figyelned, ha vizsgálod a melleidet:
- Ha bármiféle vizes, tejszerű, sárga folyadék vagy vér van jelen.
- Ha rendellenesen változott a formája.
- Ha a mellbimbó elhelyezkedése változott, vagy úgy néz ki, mintha be lenne nyomva és nem kifelé áll.
- Ha kiütés, pirosság vagy duzzanat jelentkezik.
További jelek lehetnek még:
- Csomó a mell bármely részén.
- Bármiféle bütykösödés vagy ránc.
- Pirosodás, kiütés, gyulladás a bőrön.
Légy nyugodt és keress fel egy orvost!
Őrizd meg a nyugalmad, ha ilyesmit tapasztalsz. Ne feledd, a mellekben található csomók 60-80%-a ártalmatlan. De mindig keress fel egy orvost, hogy pontos diagnózist kapj, biztos, ami biztos!
Te szoktad vizsgálni magad otthon? Ismersz olyat, aki korábban csomót tapasztalt a mellében és orvoshoz fordult vele? Oszd meg velünk kommentben!