Csíkkarcfalván január 18-án adták át a Székelyföldi Jégkorong Akadémia orvosi és módszertani központját - a magyar állam 640 millió forintos támogatásával épült fel.
Az épületben szárazedzések lebonyolítására alkalmas edzőterem, szintetikus jeges felülettel burkolt korcsolyapálya, korcsolyagép, a lövéstechnikát és bottechnikát fejlesztő eszközök, valamint
Románia egyik legmodernebb sportorvosi központja kapott helyet.
Potápi Árpád János, a miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelő államtitkára a megnyitón azt mondta, hogy a jégkorong Székelyföldön több mint játék, verseny vagy sport, a székely önmeghatározás részévé, közösségépítő erejévé vált. Szerinte a magyar kormány a székely jövő mellett tette le a voksát, amikor 2016-ban a központ létrehozását támogatta, és azt mondta, hogy a kormány további forrásokat biztosít az épület berendezéséhez.
A Csíkkarcfalván született Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke beszédében azt mondta, hogy gyermekkorában az volt az álmuk, hogy megverjék jégkorongban a gyergyócsomafalvi csapatot. Bár ez nem sikerült, saját tapasztalata alapján mondta, hogy aki a közösségi sportban nevelkedett gyerekként, kamaszként, az a közösségi tudatot továbbviszi.
Szerinte az ilyen létesítmények "segítik Székelyföld megerősítését, hiszen azt a reményt élesztik újra, hogy van értelme itthon maradni, családot alapítani, közösséget szervezni".
Sipos Levente, a Magyar Jégkorongszövetség főtitkára azt mondta, hogy ma az utánpótlással együtt 305 székelyföldi hokis versenyez a Magyarországon szervezett bajnokságok valamelyikében, és a magyarországi csapatokhoz leigazolt hokisok közül 180-an származnak Székelyföldről.
"A beruházás helyszínválasztása nem tett mindenkit boldoggá a székelyföldi jégkorongsportban, voltak akik korábban úgy vélték, a magyar kormány jelentős támogatásával felvirágoztatni kívánt helyi hokisport központjának minden szempontból jobb helye lenne Csíkszeredában" - írja az Index.
"Például mert Csíkszereda a székely hoki bölcsője, illetve praktikus szempontból is megfelelőbb egy 42 ezres városban felhúzni egy ilyen központot, mint egy 980 fős lélekszámú faluban."
A lap szerint voltak, akik azt állították, hogy a legfontosabb érv Csíkkarcfalva mellett az volt, hogy itt született Kelemen Hunor.