Végre eljutottál odáig, hogy ne az egyre drágább albérletek között kelljen keresgélned, hanem saját lakás vásárlására add a fejed. És ekkor kezdődik csak az igazi munka, hiszen még egy albérlettel nem kell az örökkévalóságig tervezned, addig egy lakással már hosszú távra tervezel.

De milyen szempontokat érdemes mindenképpen szem előtt tartanod, hogy biztos jól válassz?

house-2511060_1280

1. Álomlakás-lista

Nagyban megkönnyíti a keresgélést, ha, még mielőtt egyáltalán nekilátsz az egésznek, írsz egy listát a számodra ideális lakás jellemzőiről:

- Melyik részei jöhetnek szóba a városnak, és melyek semmiképp sem?

- Egy garzont keresel vagy többszobás lakást?

- Földszinti lakás szóba jöhet? Nem baj, ha az ötödik emeleten van, csak legyen lift?

- Milyen közel vannak a boltok / az intézmények / a tömegközlekedés?

- Milyen tájolású legyen a lakás?

- Egy vagy külön helyiségben legyen a mosdó?

- Mekkora tőke van rá? Mekkora összegű támogatásra van szükség?

Ilyen és még ennél is több szempontot is érdemes átrágnod, mielőtt belevetnéd magad az ingatlanhirdetések tengerébe.

Kormos Zoltánt, az OTP Bank Lakás Hitelek Főosztályának igazgatóját, a lakáshitellel kapcsolatos támogatások előnyeiről kérdeztük:

Az idei évben komoly emelkedést látunk az új lakáshitelek piacán, ez elsősorban az igen kedvező feltételeknek köszönhető. Mielőtt belevágunk a lakáskeresésbe, érdemes átgondolnunk: hány évre is keressük az álomlakást, milyen szempontokból nem akarunk engedni, mekkora tőkénk van, és arra is célszerű gondolnunk, hogy pontosan mekkora összegű támogatásra van szükségünk - mondta el nekünk Kormos Zoltán.

A hitelintézetnél azt tapasztalják, hogy az ügyfelek egyre tudatosabbak, konkrét elképzelésekkel és kérdésekkel keresik fel a fiókokat és kérik az OTP Bank tanácsadóinak segítségét. Bankunknál elérhető az összes állami támogatás, segítségünkkel az ügyfelek megismerhetik a legoptimálisabb finanszírozási lehetőségeket. Hitelező bankként számunkra is fontos, hogy a támogatások révén a hitelfelvevő jobb anyagi pozícióba kerüljön, hiszen ez kiszámíthatóbbá teszi az együttműködésünket - részletezte az igazgató.

2. Mennyi az annyi?

Az álomlakás másik fontos tulajdonsága, hogy az ára ne legyen az egekben. Vagy ha az egekben van, a te pénztárcád is legyen ott, azaz lakásvásárlás előtt bizony nem árt egy alapos kalkuláció. Mi az a legfelső határ, amit új otthonodra tudsz költeni? Ezt megtudod oldani önállóan, vagy szükséged lesz lakáshitelre?

apartment-2094666_1280

3. Rejtett költségek

Ráadásul már az elején érdemes odafigyelni arra, hogy ne kizárólag a lakás vételárára koncentrálj, hanem arra is, hogy a vásárláskor illetéket és ügyvédi díjat is fizetned kell majd. A vételárhoz azt is számold hozzá, ha valamit fel kell újítanod az új lakásodon (legyen szó akárcsak egy festésről is). Mindemellett érdeklődj arról is, hogy mennyibe kerül a lakás fenntartása, amit bizony hónapról hónapra ki kell majd termelned. A legjobb, ha ehhez elkéred a korábbi számlákat.

4. Árulkodó jelek

Ha már az összegeknél tartunk, lakásvásárlás előtt nem árt megbizonyosodni arról, hogy pontosan milyen állapotban is van a ház, nehogy később kellemetlen – és költséges – meglepetések érjenek. Ha apró repedéseket találsz a falon vagy mállik a vakolat, azok vizesedésre utalhatnak, a sárgás folt a plafonon vagy a padlón beázásra. Ha családi házat vásárolsz, akár szakember segítségét is érdemes lehet kikérned, aki felméri a tető és a kémény állapotát is – ez kisebb befektetés, mint később a lakásvásárlás összegét rákölteni egy rossz bőrben lévő épületre.

io-centers-2673317_1280

5. Csendes lakóközösség vs. hangos villamos a ház előtt

Ha már komolyan fontolgatod az adott lakás megvételét, mielőtt rámondod a végső igent, többször is menj el és nézd meg alaposan a kiszemelt ingatlant, különböző időszakokban. Így meggyőződhetsz arról, hogy kellőképpen világos-e a lakás, és hogy mennyi zaj szűrődik be az utcáról reggel, illetve este. Ha biztosra akarsz menni, vedd fel a kapcsolatot a szomszédokkal vagy a közös képviselővel is, hogy minél több infód legyen az adott környékről, lakóközösségről - így biztosan a számodra legideálisabb lakást veheted meg a végén.

6. Tulajdonosi jogok

Ha mindezek után úgy érzed, megvan az igazi, a vásárlás előtt még nem árt kikérni a földhivatalból a lakás tulajdoni lapját. Ez egy kb. hatezer forintos összeg, viszont ezzel sok rejtett dolog napvilágra kerülhet. Például megtudhatod, ha több tulajdonosa van az adott ingatlannak, vagy olyan jelzálog vagy éppen haszonélvezet terheli, amit nem is sejtettél.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!