Az Independent szerint egy átlagos brit ember naponta 28-szor nézi meg a telefonját. A számok valószínűleg globális szinten sem kisebbek, sőt. A közösségi oldalak - Facebook, Instagram, Twitter, hogy csak a legnépszerűbbeket említsük - olyan szinten "beszippantottak" minket, hogy talán már lélegezni sem tudunk nélkülük. De valóban olyan jó ez nekünk? A pszichológusok szerint nem. Ez ugyanis egy függőség, amelynek - bár vannak jó oldalai is - komoly károkat tehet a lelkünkben, méghozzá alattomosan, úgy, hogy észre se vesszük. Íme a hat legkomolyabb károsító tényező.


1. Önbecsülés

A Koppenhágai Egyetem kutatóinak friss felmérése szerint a közösségi médiát gyakran használó embereknél kialakul egy úgynevezett "Facebook-irigység" szindróma. Mindannyian ismerjük az érzést, hogy egy-egy rosszabb pillanatunkban görgetjük az idővonalunkat, is csupa boldog embert és tökéletesnek látszó életet látunk. Ugyanígy - az Instagram agyonszűrt fotóin csak nálunk "szebb", simább bőrű, frissebb arcú ismerőst látunk. Bár az agyunk valószínűleg tudja, hogy ennek nagy része csak látszat, a lelkünk mégis belesajdul.

Úgy érezzük, nem álljuk a sarat az összehasonlításban, mások jobbak, boldogabbak nálunk. Ez pedig teljesen tönkreteheti az önbecsülésünket.

2. Emberi kapcsolatok

A közösségi média legnagyobb "trükkje". Úgy érezzük, rengeteg emberrel állunk kapcsolatban, pedig a valóság az, hogy csak egy képernyőt vagy egy telefonkijelzőt bámulunk. Stina Sanders, egy 107 ezer követővel rendelkező Instagram-modell azt nyilatkozta az Independentnek, hogy őt kifejezetten frusztrálja és magányossá teszi, ha látja, ahogy a barátai bulizós képeket posztolgatnak, amiből őt "kihagyták". Az American Journal of Epidemiology által közzétett, több, mint ötezer embert vizsgáló felmérés szerint a Facebook nemhogy növeli a "valahová tartozás" érzését, hanem épp ellenkezőleg - a túl sok Facebook-használat kifejezetten elmagányosít.

3. Emlékek, élmények

A mai világban olyannyira el vagyunk foglalva azzal, hogy minden számunkra fontos eseményt, élményt tökéletes posztokkal, fotókkal örökítsünk meg a közösségi oldalakon, hogy közben egyszerűen "elfelejtjük" meg is élni a dolgokat.

Ez a tudósok szerint torzítja, halványítja a valódi emlékeinket, és teljesen elvonja a figyelmüket a valódi életünkről.

4. Alvás

Az állandó Facebookozás és egyéb közösségi oldalak nézegetése olyan erősen aktivizálja az agyat, hogy az szó szerint eltelítődik információval, és ez megakadályozza az egészséges fáradtságot és az alvásra való igény kialakulását. Azt is bebizonyították, hogy ha a világító telefonunk lefekvés után a párnánk vagy az ágyunk mellett van, az csökkenti a szervezetünkben a melatonin nevű hormon termelődését, ami a fáradtságért felelős.

A tudósok azt tanácsolják, legalább 40 perccel lefekvés előtt kapcsolódjunk le a közösségi hálókról - minden formában.

5. Koncentráció

Ha naponta több tucatszor megnézzük a telefonunkat, az a koncentrációs képességünkre is rossz hatással van. Mivel könnyen hozzájutunk a közösségi oldalak "instant" információihoz, nehezebben mélyedünk el mondjuk a munkánkban, vagy bármilyen, figyelmet igénylő tevékenységben. Nem beszélve arról, hogy ha folyton a telefonunkat stíröljük, tényleg semmire nem tudunk igazán odafigyelni.

6. Lelki betegségek

Egy ezer fős kutatás szerint a Z-generáció tagjai (akik 1995-2010 között születtek) több mint 40 százaléka "szállt le" végleg a közösségi oldalakról csak azért, mert kifejezetten depresszív és szorongásos tüneteket tapasztaltak magukon a túl sok netezés miatt. Egyre több sztár is dönt úgy néha, hogy tart egy kis szünetet, és megszakítja állandó közösségi média jelenlétét (pl. legutóbb a fiatal amerikai énekesnő, Selena Gomez).

Az agykutatók szerint az állandó közösségi média-jelenlét jelentősen megnöveli az agynak a szorongásért és a depresszióért, pánikbetegségért felelős aktivitását.

Ezért azt javasolják, hogy időnként mi is tartsunk szünetet, ha nem is véglegesen, de mindenképpen szorítsuk vissza a közösségi hálók használatát, és a virtuális valóság helyett éljük meg a valódi életünket.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!