Talpra állásról, helytállásról és a túlélésért vívott küzdelemről szólnak a versenyprogramba beválogatott magyar dokumentumfilmek.
A Verzió Dokumentumfilm Fesztiválon idén is kiemelkedő szerepet kapnak a magyar alkotások. A november 22. és 29. közé eső fesztivált mi is izgalommal várjuk, hiszen itt mindig olyan lenyűgöző filmekkel találkozhatunk, amelyek mélyen megérintenek és elgondolkodtatnak.
A Magyar versenyprogramban szereplő munkák témái idén a talpra állás, a helytállás, és a túlélés körül forognak, bemutatva az új generáció izgalmas hangjait és történeteit. Megmutatjuk a versenybe beválogatott, legjobban várt magyar alkotásokat.
Ne hagyd ki az alábbi 5 magyar alkotást az idei Verzió Fesztiválon! A filmek többségét először láthatod Magyarországon.
A "Fanni kertje" c. alkotást Magyarországon először a Verzió programjában láthatod. A Szarajevói Nemzetközi Filmfesztivál dokumentumfilmes versenyprogramjának különdíját elnyerő film Somogyvári Gergő rendezésében két, a társadalomból elmenekülő, már-már mesebeli lény mindennapjairól szól. A film főhősei Fanni, a családjából kitaszított 19 éves transz tinédzser és Laci, a hajléktalan egykori gyári munkás. Fanni Laci erdei kunyhójában lel menedékre, és a férfi lassacskán apafigurává válik számára. Nehéz elképzelni egymástól távolabb eső világokat, értékrendeket, ám a film megmutatja, hogy a szeretet, az elfogadás áthidalhat társadalmi szakadékokat. Az intim hangulatú film e különös felnőtté válás történeten keresztül mesél az emberi kapcsolatok fontosságáról.
Fuchs Máté a roma gyilkosságokat övező feszültségeket bemutató "Feldolgozatlanul" c. filmjét követően ezúttal egy elszánt autista nő történetét meséli el. A "Keltető" c. film Mariann története, egy 30 éves, magasan funkcionáló autista nőé, aki nagy reményekkel és eltökélten fordul az álma felé: létrehozni egy légylárvafarmot, ahol fenntartható módon lehet fehérjét előállítani. Ha sikerül a vállalkozás, végre elköltözhet otthonról és önállóvá válhat. Azonban sem szűkebb, sem tágabb környezete nem támogatja – őt furcsának, az ötletét lehetetlennek tartja. Meddig tud kitartani, mennyire tud a körülményekkel, az autizmusával megküzdeni? Az új film premierje először a Verzió filmfesztiválon lesz.
A "Nem halok meg" Dér Asia új filmje, egy intim portré egy hasnyálmirigyrákkal küzdő férfiról. A film valójában nem csupán a betegséggel való megküzdésről szól, de örökített mintákról, káros berögződésekről, és arról is, hogyan vehetjük kezünkbe saját életünket. Einspach Gábor, – aki galériatulajdonosként, műgyűjtőként a budapesti művészeti elit egyik prominens arca – eldönti, hogy meg fog gyógyulni. Az alkotás érzékenyen és mértéktartóan nyúl ehhez a tanulsággal teli, de gyötrelmes úthoz. Premier előtt többek között a Cinefest Filmfesztiválon találkozhattál a filmmel, a hivatalos bemutató a Verzión lesz.
Hajnal Gergely alkotásában, a "Szabadító"-ban egy egykori drogfüggő bűnöző a börtönben töltött évek utáni újrakezdését láthatjuk, hogyan keresi Istent és a szerelmet. Attilát 18 alkalommal ítélte el a bíróság, több mint 6 évet töltött börtönben. Most a legfontosabb kérdés az életében, hogy szerzetes legyen vagy családot alapítson. Szabadidejében veszélyeztetett fiataloknak és a börtönben lévőknek mondja el, lehetséges új életet kezdeni. Hiszi, hogy élete egyre jobban kiteljesedhet – de ott van-e a visszacsúszás esélye?
"Aki még lehetek" címmel mutatkozik be Lőrinczy Lia felkavaró alkotása. Vikit gyerekkora óta bántalmazták, de élete örökre megváltozott, amikor saját családtagjai 18 évesen eladták, és csak sok év prostitúció után tudott elmenekülni. Új életet kezdett, férjhez ment, négy gyereke lett, de küzdelmei korántsem értek véget. Ez a rövid dokumentumfilm az ő vallomása arról, milyen nehézségekkel szembesült, amikor különleges túlélőként úgy döntött, nem marad többé csendben. Egy rendkívüli anya története, aki mindent túlélt, hogy a gyerekeivel legyen.
A Magyar versenyprogramban idén összesen hét friss alkotást láthatsz. A fentiek mellett megnézheted a Balázs Béla-díjas Dobray György Habiszti - Csak azért is! c. filmjét, illetve Mózes Gergely Mindhalálig c. munkáját.
Emellett további magyar alkotók is szerepelnek a Verzió programjában, Köztük Skovrán Tünde, két dél-afrikai interszex szereplő életét bemutató filmje, az Aki nem vagyok. Láthatod Gyimesi Anna Falling c. filmjét és Fazekas Fanni valamint Hegedűs Péter Vektor VR programban bemutatkozó alkotásait is. Paczolay Zsófia filmje, a Budapest siló a diák/lesőfilmes programban versenyez.
A filmek bemutató vetítéseit követően a rendezőkkel is találkozhatsz. A mozikban Budapesten november 22-29. között nézheted meg a Verzió filmeket a Toldi és a Corvin moziban. Vidéken Szegeden, Szombathelyen, Debrecenben, Kecskeméten, Miskolcon és Pécsett vetítenek válogatásokat a filmekből. Ha nincs lehetőséged eljutni a vetítésekre, akkor a fesztivál online filmtárán, a Verziótékán keresztül november 30. – december 10. között online is megnézheted a filmeket.
Ne maradj le a legjobban várt magyar alkotásokról! Jegyedet már elővételben megveheted online. Részletek a Verzió honlapján.