A cipők esetében nem elhanyagolható a kinézetük - azonban nagy ára lehet, ha csupán ez alapján döntesz. Mutatjuk, hogy mikre érdemes figyelni!
Egy megfelelő cipő akár egész napra kényelmet és megfelelő tartást biztosíthat a láb számára. A legszebb kirándulást vagy a legromantikusabb sétát is könnyen tönkreteheti egy kényelmetlen, sarkat és lábujjakat törő-nyomó lábbeli. Nem is beszélve arról, hogy hosszú távon mennyi egészségügyi problémát tud okozni, ha számodra nem megfelelő cipőt viselsz. Érdemes tehát jól meggondolni, hogy milyen cipőt húzunk a lábunkra.
1. Döntsd el, hogy pontosan milyen lábbelire van szükséged!
Akár rövid sétákhoz, akár a város felfedezéséhez van szükséged cipőre, lényeg a tudatos vásárlás. Használat szempontjából leggyakrabban a következő lábbeliket határozhatjuk meg: rendszeres viseletű, alkalmi és szabadidős lábbeli. Nemcsak időt, de még pénzt is spórolhatsz azzal, ha egyből célba veszed akár személyesen, akár online a megfelelő üzletet, ahol pontosan azt a cipőt forgalmazzák, amire aktuálisan szükséged van. Ha tudod pontosan, hogy mire is kell a cipő és mennyit fogod hordani, sokkal könnyebben találsz majd rá.
2. Válassz helyesen cipőméretet!
Cipővásárlás előtt mindig vedd figyelembe a cipőméret táblázatot. Ahogy a legtöbb cipőmárkánál, márkánként, de akár fazononként is eltérő méretre lesz szükséged. Online cipővásárlásnál mindig vedd figyelembe az adott modell mérettáblázatát.
Jó, de hogyan tudom lemérni a lábam?
Egy papírlapra állva rajzold körbe a talpad kontúrját, majd mérd meg a két egymástól legtávolabbi pontot. Az eredményt mm-be átváltva, már ki is keresheted, hogy a különböző méretezések szerint, hányas a lábad. A mérés során mindig állva rajzold körbe a lábad, és lehetőleg a nap végén. Ennek azért van jelentősége, mert a sok állás, vagy járás következtében a lábad picit megdagadhat a nap során, így reggel nagy eséllyel kisebbnek fogod mérni, mint délután.
3. Vedd figyelembe a lábformádat!
Szélesebb a lábfejed? Lúdtalpad van? Kissé befelé vagy kifelé dől a bokád? Ha ezekre nem figyelsz oda vásárláskor, biztos, hogy nem lesz olyan a cipő, mintha a lábadra öntötték volna. Széles lábfejre nem jó ötlet például hegyes, vékony orrú darabokat választani, de ezek azok számára sem jó választás, akiknek bütykei vannak. A lábformád feltérképezéséhez vizezd be a talpadat, majd állj egy papírlapra, és nézd meg, milyen nyomot hagysz magad után. Jegyezd meg ezt, és vásárláskor nézd meg a cipő talpkialakítását, próbáld összevetni, vajon passzol-e hozzád.
4. Ha a lábméretedet tudod, az nem ugyanaz, mint a cipőd mérete!
Ortopéd orvosok szerint nem ideális a túl szűk cipő így, ha zárt cipőt vagy csizmát választasz, semmiképp se pontosan akkorát válassz, amekkora a mérés alapján a talpad hossza. Az ideális az, ha a cipővásárláskor akkora méretet veszel, amelynek a belső talphossza legalább 5-7 mm-rel nagyobb, mint a lábfejedé. Szandálból, papucsból elég lesz a lábméreted hosszának megfelelő.
5. Vedd szemügyre az anyagokat!
Nézd meg miből készült a felsőrész, a cipő bélése, a cipőbetét, a sarok és a cipőtalp. A természetes bőrből, ökologikus bőrből és a szövetanyagokból készült cipők a legelterjedtebbek. Az elsőt kényelme, tartóssága és a könnyű ápolás teszi népszerűvé. A szövet anyagból készült cipők pedig könnyűek és nagyon kényelmesek. Ez alapján dönts!
A cikk támogatója az epapucs.hu
Scholl® és a Scholl® logó, Gelactiv®, Bioprint®, Memory Cushion®, Scholl Biomechanics®, Pescura® a Scholl’s Wellness Company hivatalosan bejegyzett védjegye; felhasználása engedélyhez kötött.