Idén karácsonykor több tízezer kisgyerek szaggatja majd le a csomagolópapírt a Disney hercegnőjéről abban a tudatban, hogy azt a mikulás boldog manói készítették neki az északi sarkon. A valóság viszont kegyetlen meglepetésként érné őket, írja a The Guardian.
A manók kínai gyári melósok, az északi sark Heyuan városa, a boldogság pedig az illegálisan sok munkaórát jelenti, hogy legyen miből eltartani a családot.
A lap által csütörtökön közzétett jelentésből kiderült, hogy a Disney játékgyáraiban dolgozó emberek, többségében nők 85 pennyt, átszámítva 300 forintot tesznek zsebre óránként, betegszabadságuk sincs és botrányosan kimerültek. Gyakori, hogy havonta 175 túlórájuk van, ami a megengedett 36 túlóra közel ötszöröse.
A Guardian azt írja, nyár végén, főszezonban több mint 2400 baba futott le a gyártószalagokról naponta a kínai városban. Nagy-Britanniában 34.99 fontért, tehát közel 13 ezer forintért árulnak egy Ariel-babát.
A nyomozás során arra jutottak, hogyha mindent összeadunk, egy baba legyártásáért egyetlen pennyt, tehát durván négy forintot kapnak a munkások. Ehhez képest meglehetősen a cégek szép hasznot könyvelhetnek el magukénak.
- 14.36 font az előállítás költsége
- 9.05 font a kiskereskedő haszna
- 5.83 font az adó
- 5.75 font a Disney haszna
- és 0.01 font a munkások bére.
A gyári dolgozók havonta két-háromezer kínai jüant keresnek, ami 80-100 ezer forint körüli összeg. Kínában az átlagbér ennek a két és félszerese, 7665 jüan.