A dolgozók szerint az állatok indokolatlanul magas halálozásában szerepet játszott Musk maximalista munkatempója is.
Szövetségi vizsgálat várhat Elon Musk milliárdos üzletember Neuralink nevű, agyi implantátumokat fejlesztő cégére – írja a Reutersre hivatkozva a The Guardian.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy a Tesla és a SpaceX mellett Musk harmadik, nagyszabású projektje a Neuralink. A világ leggazdagabb embere nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy olyan agyimplantátumokat fejlesszen ki, amikkel mozgássérült, lebénult vagy más neurológiai betegségben szenvedő embereket tud meggyógyítani.
A cél szépnek tűnt, most azonban kiderült, hogy a cég működése és a szükséges kísérletek már mutattak ennyire idealisztikus képet. A Reuters által áttekintett, majd közzétett dokumentumok szerint Musk cége ellen szövetségi vizsgálat folyik az állatjólét esetleges megsértése miatt.
A Reuters több tucat Neuralink-dokumentum áttekintése és több mint 20 jelenlegi és korábbi alkalmazott interjúja alapján arra jutott, hogy a vizsgálat éppen abban az időben kezdődött, amikor az alkalmazottak nézeteltérései nőttek a Neuralink állatkísérleteivel kapcsolatban. Többször előfordult, hogy Musk nyomást gyakorolt a dolgozókra a gyorsabb eredmények érdekében, ez pedig olykor hibás kísérleti eredményekhez vezetett.
– állítják az alkalmazottak.
Az Egyesült Államok szabályozása egyébként nem határozza meg, hogy a vállalatok hány állatot használhatnak fel kutatásra, és jelentős mozgásteret adnak a tudósoknak annak meghatározásában, hogy mikor és hogyan használhatnak állatokat a kísérletekben. A Reuters forrásai szerint
A leölt állatok száma ugyanakkor nem feltétlenül jelenti azt, hogy a Neuralink megsértette a szabályokat vagy a szokásos kutatási gyakorlatot. Sok cég kénytelen kísérleti állatokat használni termékei fejlesztéséhez, főleg azért, mert pénzügyi nyomással kell szembenézniük, hogy gyorsan piacra vigyék a termékeket. Az állatokat a kísérletek után megölik, hogy a boncolás után meg tudják vizsgálni, milyen hatások érték a testüket.
Elon Musk tempójáról és sokszor szinte irreális elvárásairól sok helyen lehetett olvasni. A Twitter körül a közelmúltban kirobbant botrány egyik oka is Musk munkafelfogása volt. A Neuralinknél pedig milliárdos cégvezető többször is azt mondta az alkalmazottaknak, képzeljék el, hogy bombát szíjaztak a fejükre – mindezt azért, hogy gyorsabb mozgásra bírja őket – állítja három forrás, akik többször hallották a megjegyzést.