Az öngyilkosság bonyolult és sokszor félreértett dolog. A Buzzfeed összeszedte, mire érdemes a témával kapcsolatban odafigyelni. Dr. Joshua Gordon mentálhigiénés szakember és marylandi kórházigazgató fejtette ki a véleményét.
1. Az öngyilkosság megelőzhető
A legnagyobb félreértés az, hogy az öngyilkosság egyszerűen csak megtörténik, és nem megakadályozható. A problémakörrel foglalkozó orvosok és a tudósok folyamatosan azon dolgoznak, hogy segítsenek azoknak, akik veszélyben vannak, illetve hogy azonosítsák a hajlamosító tényezőket a társadalomban.
2. Te magad is segíthetsz valakinek, akiért aggódsz
A szakértők azt javasolják, ha arra gyanakszunk, valaki foglalkozik a környezetünkben az öngyilkosság gondolatával, egyszerűen kérdezzünk rá. Érdemes redukálni az életveszélyes helyekre látogatását, illetve odafigyelve beszélgetni vele az érzéseiről. Segíthetünk azzal is, hogy a megfelelő segélyszervezetekhez és segélyvonalakhoz irányítjuk (például keresd az Alapítvány az öngyilkosság ellent). Ilyenkor nem jó, ha a kritikus időszak alatt megszakítjuk velük a kapcsolatot. Tanulmányok mutattak ugyanis rá, hogy ha valaki folyamatosan kapcsolatban marad egy öngyilkosságot fontolgató személlyel, egy idő után látványos a pozitív változás.
3. Az év bármely időszakában megtörténhetnek az öngyilkosságok
Nem, nem a karácsony a legfenyegetettebb periódus. Az elemzések szerint nincs kimagaslóan magas arányú időszak.
4. Az öngyilkos gondolatok nem ritkák
Ugyanakkor bizonyos embercsoportokban gyakoribbak. Például a mentális egészségügyi problémákkal küszködő fiatalok között többször előfordul.
5. Létezik gyógymód az öngyilkos gondolatok ellen
Azok a kezelések, melyek a szorongásra és a depresszióra irányulnak, gyakran az öngyilkos gondolatok megszüntetésében is segítenek, mondja Dr. Gordon. A leggyakoribb és leghatékonyabb a pszichoterápia, valamint a gyógyszeres kezelés, illetve a kettő kombinációja.
6 Gyakoriak a figyelmeztető jelek
Viszont nem mindig feltűnőek. Az érzelmileg komoly problémákkal küzdő emberek szoronghatnak, lehetnek extrém hangulatingadozásaik, például dühkitöréseik. Talán sokat alszanak, vagy épp nagyon keveset, s olykor a közösségi médiában is megoszthatják gondolataikat arról, hogy meg akarnak halni, vagy kilátástalan, reménytelen a helyzetük. Van, hogy drogot vagy alkoholt fogyasztanak, s elviselhetetlen fájdalomról számolhatnak be, illetve izoláltan érezhetik magukat.
7. Nem mindegy, hogyan beszélünk az öngyilkosságról
A kutatások szerint a médiában, a popkultúrában és az online felületeken használt beszédmód a viselkedésre is hatással lehet. A tinédzserek különösen veszélyeztetettek.
8. Az öngyilkosság nem válogat
Az ilyen gondolatok nemtől, bőrszíntől, kortól függetlenül bárkit érinthetnek.
9. A stresszorok is szerepet játszhatnak – akár a gyerekkorra visszamenőleg is
A mentális betegségek, mint például a krónikus depresszió, valamint a droghasználat is kockázati tényezők. Azok az emberek is veszélyeztetettek, akik valamilyen krízisen mennek keresztül: például párkapcsolati problémákon, pénzügyi válságon vagy munkahelyi nehézségeken. De ilyenek még az egészségügyi problémák, a lakhely elvesztése, a törvénnyel való összeütközés vagy ha valaki ép börtönből szabadult. Akinek a családjában gyakori volt az erőszak, a szerhasználat, az öngyilkosság, a nemi erőszak – szintén veszélyeztetett.
10. Sose gondold, hogy valaki figyelemfelkeltésből fenyegetőzik öngyilkossággal
A szakemberek szerint az ilyen gondolatokat mindig komolyan kell venni. Az öngyilkossággal való fenyegetőzés nem normális stresszválasz.
11. Ha rákérdezünk az öngyilkos szándékra, azzal nem „ültetjük el a gondolatot” a másik fejében.
Sőt, ezzel inkább egy lépéssel közelebb kerül a segítséghez, amire szüksége lehet.
12. Az öngyilkosság nagy érzelmi hatással van a túlélőkre
Az ittmaradottaknak Gordon szerint időt kell adniuk maguknak a gyászra, s nem szabadna hibáztatniuk magukat szerettük haláláért. Van, hogy nekik is szükségük lehet orvosi segítségre.
13. Az öngyilkosság nem „önző cselekedet”
Az öngyilkosok ugyanis borzalmasan szenvednek, mielőtt rászánják magukat a döntésre. Gyakran eltorzult a gondolkodásuk s a valóságérzékelésük. Noha nehéz ezt megérteni, mégis sokszor azt gondolhatják, a többieknek jobb lesz nélkülük.