A 21. században végre megértettük, hogy mennyire fontos odafigyelni az egészségünkre, mégis gyakran figyelmen kívül hagyjuk azokat a jeleket, amiket a testünk küld. Például, megvizsgáltad már korábban a székletedet? Bármilyen gusztustalanul is hangzik, így nagyon sokat megtudhatsz az egészségedről.

A Bright Side összegyűjtötte a legfontosabb dolgokat, amikre érdemes nagyobb figyelmet fordítanod, ha szeretnél egészséges maradni.

A széklet színe: Ahogyan azt bizonyára tudod, a normális széklet színe barna. Ez lehet enyhén eltérő attól függően, hogy mit eszel, viszont egy hirtelen, drasztikus színváltozás vészjósló lehet, főleg, ha ok nélkül történik.

1. Fehér

A fehéres, szürkés, vagy agyagszínű széklet az epehiány jele lehet. Az epehólyaggal, vagy májjal kapcsolatos problémákra utalhat, mivel az epe ezeken a helyeken termelődik. A fehér széklet oka lehet epekő, elzáródott epevezetés, vagy májzsugorodás. A barna székleten lévő fehér váladék pedig Chron-betegség jele lehet.

2. Zöld

Zöld széklet magas klorofill tartalmú zöldégek fogyasztása esetén fordul elő (pl.: spenót), vagy az italokban lévő ételszínezék miatt. Ha azonban nem az elfogyasztott ételek az okai, lehetséges, hogy a széklet túl gyorsan haladt át a bélrendszeren.

3. Sárga

A sárga széklet jelezhet elzáródott epevezetéket, vagy alacsony zsírfelszívódást. Egy másik ok lehet, ha a hasnyálmirigy nem termel elég enzimet, amit hasnyálmirigygyulladás, vagy cisztás fibrózis okozhat. Ne pánikolj! A sárga széklet azt is jelentheti, hogy egyszerűen csak túl sok sárgarépát ettél.

4. Fekete

A fekete széklet olyan gyógyszerek miatt alakulhat ki, mint az aspirin, vagy az ibuprofen. Súlyosabb ok lehet a belső vérzés. Ennél azonban sokkal gyakoribb, hogy az elfogyasztott ételek színezik meg székletet. Ilyen lehet például az áfonya.

5. Piros

Piros székletet általában az étrendünk okoz. Cékla, színezett italok, paradicsom…csak gondolj bele miket ettél mostanában. Azonban, ha az ételek nem okozhatják, ideje felhívnod az orvosodat. A véres széklet vészjelző lehet. Jelezhet akár rákot is.

A széklet alakja: Ha még mindig nem hiszed el, hogy érdemes odafigyelni a székletedre, néhány tudományos kutatás talán segít, hogy meggondold magad. Hogy megkülönböztessék a különböző széklet típusokat, a Bristol Royal kórház létrehozott egy széklettáblázatot. Ez alapján hétféle székletet különböztethetünk meg az alakjuk alapján.

1. Különálló, szilárd, mogyoróhoz hasonló csomók

Jelentése: súlyos székrekedés

Ez a széklettípus azt jelenti, hogy nem fogyasztasz elég rostot. Könnyen helyrehozhatod a helyzetet, ha olyan rostban gazdag ételeket választasz, mint a teljeskiőrlésű tészta, a málna, vagy a lencse.

2. Virsli alakú, nagy és csomós

Jelentése: székrekedés

Ezt a fajta székletet is a túl kevés rost okozza. Okozhatja még a túl sokáig szedett hasmenés elleni gyógyszer, vagy a fizikai aktivitás hiánya. Javasolt több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, valamint rendszeresen mozogni.

3. Repedezett, virsli alakú széklet

Jelentése: normális

Teljesen rendben vagy, de ne feledd a rendszeres vízfogyasztást és sétát.

4. Puha, sima és virsli alakú széklet

Jelentése: tökéletes

Továbbra is kövess egy kiegyensúlyozott étrendet és kerüld a stresszes helyzeteket, hogy a helyzet olyan jó maradjon, mint amilyen most.

5. Puha csomók

Jelentése: enyhe hasmenés

Ez lehet az irritábilis bél szindróma jele. Hogy javíts a helyzeten, egyél alacsony rosttartalmú ételeket, mint a banán, keksz, vagy burgonya.

6. Folyékony, szilárd darabokkal

Jelentése: enyhe hasmenés

Talán túl sok rostot tartalmaz az értended. Igyál sokat, hogy elkerüld a kiszáradást, és maradj a banánnál és főtt krumplinál. Ha a probléma több, mint 2 napig tart, keresd fel az orvosodat.

7. Teljesen folyékony

Jelentése: súlyos hasmenés

Ez akár ételmérgezés, laktózérzékenység, vagy bakteriális fertőzés, jele is lehet. Igyál sok vizet a kiszáradás elkerülése végett, valamint szedj vény nélkül kapható gyógyszert. Ha a tünetek 2 napon belül nem múlnak el, keresd fel az orvosodat.

Szóval, te mennyire vagy figyelmes a tested változásait illetően? Fel szoktad keresni az orvosodat, vagy inkább magad birkózol meg a problémával? Írd meg kommentben!

Mi a véleményed?


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!