Az augusztus 19-27. között zajló atlétikai világbajnokság Magyarország történetének legnagyobb sporteseménye lesz, amit a Nemzeti Atlétikai Központban, illetve az utcai futó- és gyaloglóversenyek miatt Budapest belvárosában rendeznek meg. Összegyűjtöttünk pár érdekességet róla!

A 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra pár nap múlva 200 ország több mint 2000 atlétája érkezik. A versenyek fő helyszíne a Nemzeti Atlétikai Központ lesz, ahol augusztus 19. és 27. között remélhetőleg minél több világrekordnak és emlékezetes magyar pillanatnak örülhetünk majd.

Miután a régi Puskás Ferenc Stadiont – leánykori nevén a Népstadiont – a 2010-es években lebontották és atlétika pálya nélkül újraépítették, nem maradt Magyarországon egyetlen, nagy nemzetközi atlétikai világesemény megrendezésére alkalmas stadion sem. Ezt az űrt hivatott betölteni a Rákóczi híd pesti hídfőjétől alig 5-8 perc sétára található Nemzeti Atlétikai Központ, amely Kelet-Közép-Európa legmodernebb atlétikai létesítményeként méltó otthona lesz nemcsak a világ harmadik legnagyobb sporteseményének, de a több mint 125 éves múlttal bíró magyar atlétikának is. Cikkünkben összegyűjtöttünk pár érdekességet az eseményről és a helyszínről!

1. A 2023-as Budapesten tartott atlétikai világbajnokságnál idén nem rendeznek nagyobb sporteseményt a világon. Már van olyan nap, ami teltházas, ezért ne várj tovább, menj a jegy.atletikaivilagbajnoksag.hu oldalra, és szerezd be a belépőd már most! Hétköznap délelőtt már 3.000 Ft-ért, az esti programokra 6.900 Ft-ért, a hétvégi estékre pedig már 8.900 Ft-ért bejuthatsz.

2. A vidéken élő magyar szurkolók számára a MÁV-Volán-csoport VB2023 elnevezéssel kedvezményes jegyet vezet be: a szimbolikus, maximum 2023 forintos jegy augusztus 18. és 27. között a Budapestre történő utazásra, míg a visszautazásra augusztus 19. és 28. között lesz érvényes.

3. Több mint 100 országból, köztük Új-Zélandról, Japánból és Chiléből, azaz a világ túloldaláról is vásároltak jegyeket a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra a szervezőbizottság adatai alapján. A szurkolók többsége európai, a rangsor élén természetesen a magyar nézők állnak. Utánuk legtöbben összességében a környező országokból érkeznek majd Magyarországra az atlétika szerelmesei. A külföldi országok közül a listát egyébként az Egyesült Királyság vezeti, a második pedig az Egyesült Államok.

4. A vb kilenc napos lesz, és már az első, augusztus 19-i napra is érdemes kilátogatni. Ezen a napon lesz az ünnepélyes megnyitó, meglepetés sztárfellépőkkel és ajándékkal, ami a nyitónap esti programjában minden szurkolónak jár. Délelőtt egy mozijegy áráért részese lehetsz a csodának, és szurkolhatsz a legjobb magyar atlétáknak, köztük két klasszisunknak, Krizsán Xéniának és Halász Bencének. Sőt, akár már első este világcsúcsot láthatsz súlylökésben Ryan Crousertől, és a mindig elképesztően izgalmas és fordulatos vegyes váltó döntőjét is ekkor élheted át.

5. Hat versenyt, a férfi- és női maratont, illetve a 20 és 35 kilométeres gyaloglást Budapest belvárosában rendezik, ezek a versenyek mind ingyenesek. A maraton rajtja a Hősök terén lesz, a mezőny az Andrássy úton halad végig, átmegy a Lánchídon és az alagúton, majd a Várkert Bazár érintésével tér vissza a hídra, és halad tovább ismét az Andrássy úton a Hősök teréig. A futóknak négy kört kell majd teljesíteniük Budapest világörökség részét képező, történelmi belvárosában. Több helyen szurkolói pontok lesznek az útvonalon, péládul a Várkert Bazárnál és az MTA székházánál. A vb hivatalos Facebook és Instagram oldalán erről részletes tájékoztatást fognak adni a szervezők!

6.

Az eddigi információk alapján, a kvalifikációs időszak lezárultával hatvanhárom magyar induló már biztosra vehető, de rendezőként minden bizonnyal további sportolókat is nevezhet hazánk. Ez nem csupán a korábbi, jellemzően 18-19 fős magyar csapatoknál nagyobb, de azért is nagy szó, mert a vb teljes mezőnye is szűkebb, mint a korábbi világbajnokságok esetén.

Versenyzők között lesznek például a 2022-es müncheni Európa-bajnokság magyar érmesei: Halász Bence, aki idén törte át a 80 méteres álomhatárt és lett ezüstérmes kalapácsvetésben, Kozák Luca, aki országos rekordot döntve érte el élete legnagyobb sikerét 100 méteres gátfutásban és nyert szintén ezüstöt, valamint Madarász Viktória, aki országos csúccsal ért be harmadikként 35 kilométeres gyaloglásban. Öt számban biztosan nem indul magyar a vb-n, ezek a férfi és női 10 ezer méteres futás, a női 3000 méteres akadályfutás,a férfi rúdugrás és a férfi tízpróba.

7. Természetes, hogy valamennyien a magyar sportolók sikeréért szurkolunk, de nem csupán miattuk érdemes figyelemmel kísérni a vb eseményeit, hiszen minden számban a világ legjobbjai állnak rajthoz, sőt az sem lenne meglepetés, ha új világcsúcsok is születnének, amit élőben látni igazán különleges élmény.

A jamaicai sprinterek aranygenerációjának hozhat újabb kiemelkedő sikereket Shelly-Ann Fraser-Pryce vagy Shericka Jacksonnal, ők Briana Williamsszel és Elaine Thompson-Herah-val kiegészülve 4x100 méteren az arany mellett a világcsúcsot is célba vehetik. Férfi rúdugrásban az előző vb-hez hasonlóan nálunk is szédületes világcsúcsot érhet el napjaink egyik legnépszerűbb sportolója, Armand Duplantis, női magasugrásban a tavaly a háború árnyékában Európa-bajnokságot nyert ukrán Yaroslava Mahuchikh és az ausztrál világbajnok, Eleanor Patterson párharcát lesz érdemes követni.

A még mindig csak 22 éves norvég Jakob Ingebrigtsen a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra már Európa-, világ- és olimpiai bajnokként érkezik, hogy 1500, 5000 és 10 000 méteren is újabb aranyakat szerezzen, ehhez azonban az ugandai Joshua Cheptegeinek is lesz egy-két szava, aki 10 000 méteren az aktuális címvédő. Női kalapácsvetésben 5. aranyérmét szerezné meg Anita Włodarczyk. Ő volt az első nő, aki 80 méternél nagyobbat tudott dobni, és sorozatban 3 olimpiát is nyert. Ez persze csupán néhány név a számos kiemelkedő atléta közül, akiket élőben láthatunk majd versenyezni Budapesten, de már ebből a névsorból is jól látszik, mekkora kaliberekről van szó.

8. A 35 000-es kapacitású Nemzeti Atlétikai Központ egyszerre alkalmas a nemzetközi szintű felkészülésre, valamint nemzetközi versenyek megrendezésére.

Egy olyan szabadidő- és sportközpont lesz, ahol a profik mellett a hobbi sportolók és a kikapcsolódni vágyók is otthon érezhetik magukat, hiszen egyedülálló módon egész évben nyitva áll majd bárki számára. A vb után az ideiglenes lelátók helyén, a felső karéjon futókör és szabadtéri edzőterem épül, amely kiegészülve büfével, sétálási és egyéb sportolási lehetőségekkel, a háttérben a dunai panorámával a budapestiek új kedvence lehet. Így a stadiont övező, 50 ezer négyzetméteres parkkal együtt egy hatalmas szabadidő-komplexum jön létre, amely szabadtéri kondiparkot, futókört, sétautat is magában foglal, Csepel irányában pedig új kerékpárút is épül.

9. Magán a stadionon kívül a teljes ráncfelvarráson áteső terület egyik leglátványosabb eleme az a vadonatúj gyalogos híd, amin a vb ideje alatt az atléták a Csepel-szigeten kialakított bemelegítőpályáról fognak a stadionba eljutni. Az esemény után ez a 168,9 méter hosszú híd szintén mindenki számára elérhető lesz, rajta egy kerékpárúttal, amin Csepelről lehet a belvárosba eljutni. A hidat a 70 méter magas pilon és a hozzá tartozó 53 db függesztőkábel és 3 db hátrakötő kábel teszi igazán látványossá.

10. Az Atlétikai Központ infrastruktúrájának elkészítéséhez 105 000 m2 térköves burkolat került a helyére, amihez 1000 kamionos fuvarszállítás volt szükséges. A stadion közműveinek kiépítéséhez összesen 11 kilométer vezetéket fektettek le, ami kiterítve a stadiontól Budaörsig érne.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!